Jiří Bárta zasvětil svůj život práci u horské služby, kde působil přes 40 let. Stál u jejího zrodu a také s historicky prvním náčelníkem založil dnes už legendární silvestrovskou jízdu s pochodněmi na Špičáku. Bárta zemřel ve věku 92 let. O jeho úmrtí informovalo město Železná Ruda.
„Vážení přátelé, v polovině týdne nás zastihla smutná zpráva. Ve věku 92 let zemřel dlouholetý člen Horské služby Šumava, vynikající lyžař, muž s humorem sobě vlastním a také celým srdcem "Šumavák", pan Jiří Bárta. Odešla legenda, na kterou budeme vždy hrdě a s láskou vzpomínat,“ informovalo šumavské město na svých sociálních sítích.
Jiří Bárta působil v řadách záchranářů 41 let a sloužil až do roku 1991. Na samotné začátky, kdy je trápil nedostatek vybavení vzpomínal takto: „Jedinou výzbrojí byla chuť pomáhat lidem, kteří se dostali v horské oblasti do nesnází. V začátcích Horská záchranná služba měla jako vybavení pro svoz z terénu dvě dřevěné lodičky od armády a sanitní brašnu pro první pomoc od Červeného kříže.“
Bárta se do kronik záchranářů nesmazatelně vepsal i tím, že společně s historicky prvním náčelníkem Antonínem Říhou založili tradici silvestrovského sjezdu s pochodněmi. Poprvé se konala v roce 1948, tedy v roce, kdy byla na Šumavě založena Horská služba. Tehdy ještě nebyly svahy Špičáku zalesněné tak jako dnes a silvestrovský sjezd se odehrával zhruba tam, kde se nyní nachází sjezdová trať č. 2.
Tradice byla přerušena v roce 1951, kdy bylo zřízeno pohraniční pásmo. Jízda se znovu konala až v roce 1957, lyžaři tehdy startovali zhruba v polovině nynějších Šancí. Od roku 1972 se Šance začaly sjíždět celé, a kromě dvou ročníků, které se nekonaly kvůli nedostatku sněhu, nebyl tento každoroční zvyk přerušen. „Zakladatelé tohoto tradičního rozloučení byli Antonín Říha a Jiří Bárta. V pozdějších dobách na ně navázali Vlastík Maxa, pan Ticha, Franta Chroust a mnoho dalších členů Horské služby. Každý sjezd je vždy doplněn troubením večerky na trubku,“ uvedl před časem současný náčelník Michal Janďura.
Akci vždy sledovaly na dojezdu sjezdovky stovky lidí. V cíli se vždy zapálil dřevěný letopočet uplynulého roku a nechyběl ani ohňostroj. Poslední roky se ale legendární jízda nekonala kvůli opatřením spojených s koronavirovou pandemií i z důvodu nedostatku sněhu.
Horská služba na Šumavě byla ustavena 16. června 1948 na Špičáku v soukromém bytě Antonína Říhy, majitele penzionu Stella na Špičáku, vedoucího místní školy lyžování svazu lyžařů ČSSR a iniciátora vzniku Horské služby na Šumavě. Celkově první stanice Horské služby na Šumavě vznikaly v soukromých bytech či horských chatách, nové stanice si záchranáři začali stavět svépomocí až od 60. let.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.