středa 28. září 2022 Václav

Milovníci železnice se mohou svézt s téměř sto let starou parní lokomotivou Všudybylkou

Fandové železnice mají unikátní možnost svézt se nostalgickým vlakem v čele s parní lokomotivou Všudybylkou. Na trať se vydá už zítra z Muzea Českých Drah v Lužné u Rakovníka a přes Plasy a Horní Břízu dojede až na plzeňské hlavní nádraží, kde zůstane u příležitosti Národního dne železnice, kterým západočeská metropole ožije už tuto sobotu.

Všudybylka byla oblíbenou lokomotivou osobních a lehkých rychlíků, a to zejména díky své snadné obsluze. V pravidelném provozu se po kolejích proháněla až do roku 1978. „Právě tato lokomotiva z roku 1925 bude jednou z atrakcí Národního dne železnice, který se letos koná v Plzni. Díky tomu s ní mohou železniční nadšenci absolvovat cestu z ČD Muzea v Lužné u Rakovníka až do západočeské metropole,“ láká mluvčí Českých drah Lukáš Kubát.

Všudybylka vyjede ve čtvrtek 22. září v 9:00 z Lužné u Rakovníka. Do Plzně dorazí v 15:20. Cestou zastaví ve stanicích Rakovník, Jesenice, Blatno u Jesenice, Žihle, Plasy, Kaznějov, Horní Bříza a Třemošná u Plzně. Opačným směrem se tento nostalgický vlak vydá v neděli 25. září v 8:55 hod. Více informací najdete na webu cdnostalgie.cz.

Národní den železnice nabídne samé skvosty

Už tuto sobotu se mohou Plzeňané i další návštěvníci těšit na řadu nostalgických jízd, které budou vyjíždět z Plzně směrem do Dobřan, Nezvěstic, Nýřan, Stodu, Stříbra a do Třemošné. Kromě už zmiňované Všudybylky spatří lidé například 434.2186 Čtyřkolák, 475.111 Pětasedmu, 534.0323 Kremák a ze Slovenska pak dorazí i legendární lokomotiva plzeňské výroby 498.104 Albatros. Chybět nebude ani unikátní Slovenská strela, Stříbrný šíp i motorová lokomotiva Kyklop.

„Jsem rád, že se se všemi milovníky historických i těch nejmodernějších vlaků uvidíme v Plzni při Národním dnu železnice. Svojí techniku tu budeme prezentovat jak my, tak i naše dceřiné společnosti. Návštěvníci se mohou těšit hned na tři komentované prohlídky přímo na točně a vrcholem celé soboty pak bude noční vlaková show,“ popisuje generální ředitel Českých drah Michal Krapinec.

Národní den železnice se uskuteční v areálu plzeňského depa. Nepřetržitou bezplatnou kyvadlovou dopravu mezi plzeňským hlavním nádražím a areálem depa bude zajišťovat souprava složená ze dvou elektrických jednotek RegioPanter. Areál bude už tradičně rozdělen do tří částí. Jedna nabídne pohled do historie, další představí současné soupravy a třetí se bude věnovat zábavnému programu pro rodiny s dětmi. Potřebné informace najdete na webových stránkách denzeleznice.cz.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto České dráhy

Štítky Den železnice, historické vlaky, parní vlak, doprava, České dráhy, tip na víkend

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.