Důvěřivá žena přišla o čtvrt milionu korun, podvodník ji přiměl, aby peníze nastrkala do bitcoinmatu

Autoři | Foto Pixabay.com

Velmi neuváženě si počínala žena z Domažlicka, kterou oslovil podvodník vydávající se za pracovníka banky. Zmatená a vyděšená paní muži uvěřila, že došlo k napadení jejího účtu. Bankéř jí poradil, aby vybrala všechny své životní úspory a vložila je do bitcoinmatu. Následně virtuální měnu rozeslala na několik kryptoměnových peněženek. Že k nim nemá dotyčná přístup jí došlo až když bylo pozdě.

Každou chvíli policisté informují o případech, kdy se podvodníci vydávají za bankéře ve snaze své oběti zmást a vystrašit tím, že jim někdo napadl bankovní účty. Stejně tak tomu bylo i v případě, který aktuálně řeší domažličtí kriminalisté.

„Dosud neznámý pachatel, vystupující pod smyšlenou identitou pracovníka banky, telefonicky kontaktoval poškozenou, které lživě sdělil, že u jejího bankovního účtu byly zneužity její osobní údaje, došlo k jeho napadení a může tak dojít k zneužití jejích finančních prostředků,“ popisuje policejní mluvčí Dagmar Šmaterová.

Následně ženě nabídl řešení. Přesvědčil ji, aby veškeré peníze vybrala a hotovost vložila do bitcoinmatu. „Dotyčná si tak zakoupila bitcoiny v hodnotě 260 tisíc korun, které za použití QR kódů, obdržených od pachatele, odeslala na 11 anonymních kryptoměnových peněženek, k nimž však nemá poškozená přístup,“ říká Šmaterová.

V souvislosti s množícími se útoky přišla Policie ČR s Kyberkampaní, kde si každý může vyzkoušet, zda dokáže odhalit praktiky podvodníků. Test si můžete vyzkoušet ZDE.

Buďte obezřetní!

Policie se případem nadále zabývá a opět připomíná, že skutečný bankéř nikdy telefonicky klienty nekontaktuje a už v žádném případě po nich nežádá, aby peníze vkládali do bitcoinmatu, říkali mu svá přístupová hesla a kódy do internetového bankovnictví.

„Falešný bankéř chce ve vás vzbudit důvěru a pocit, že pomáhá ochránit finance na účtu. Pachatel telefonuje pod záminkou napadení vašeho účtu či podezřelé transakce a představuje se jako pracovník banky nebo policista. Policisté zaznamenali případy, že pachatelé volají z čísla podobného nebo stejného, jako má vaše banka či policie. Po vyvolání pocitu důvěry přesvědčí útočník poškozené k převedení peněz na účet, jenž patří jemu,“ upozorňuje policejní mluvčí.

Pokud se s podobným případem setkáte, zálohujte si komunikaci. Nemažte e-maily a o všem ihned informujte policii. Pokud se bojíte, že jsou vaše peníze v ohrožení, kontaktujte nebo navštivte pobočku příslušné banky, kde si informace můžete sami ověřit.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky podvod, falešný bankéř, Bitcoin, bitcoinmatu, falešný telefonát, peníze, banka, napadení, okres Domažlice, Policie České republiky

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.