Přesně před rokem odhalili veterináři dosud největší ohnisko ptačí chřipky v České republice. Ve velkochovu v Brodu nad Tichou na Tachovsku museli zlikvidovat 742 000 slepic, což představovalo zhruba 15 procent nosnic ze zemědělských chovů v ČR. Drůbežárna dnes opět produkuje 700 tisíc vajec denně a přijala řadu bezpečnostních opatření. Jak se nákaza do chovu dostala firma dodnes netuší.
S nákazou v takovém rozsahu neměli dosud veterináři zkušenosti. Ptáky chovala firma Česká drůbež ve třech samostatných halách, nákaza se nejprve objevila v jedné z nich. Rychle se ale rozšířila dál. S likvidací chovu se začalo 3. ledna odpoledne, kdy se do utěsněné první poloviny jedné ze tří hal napustil oxid uhličitý, který slepice hromadně usmrtil. O den později hasiči a pracovníci firmy nosnice z hal vynášeli a utráceli je v upravených kontejnerech. Vynášet ven museli i drůbež, která již byla uhynulá. Odstranit se musely i miliony vajec a třeba i podestýlka. Do akce se denně zapojilo až 130 lidí, rozdělených do 12 týmů.
Celkové škody, vzniklé likvidací 742 000 slepic, sedmi milionů vajec a výpadkem tržeb, firma ani ministerstvo zemědělství dosud neuzavřely. Společnost nicméně požádala o tři zálohy na úhradu nákladů a ztrát. Od státu celkem dostane 190 milionů korun. Na kompletním vyúčtování a vyčíslení celkové náhrady škod vzniklých při plnění mimořádných veterinárních opatření bude ministerstvo s firmou dál spolupracovat.
Jak se vir subtypu H5N1, který je potenciálně přenosný i na člověka, do chovu dostal? Na tuto otázka firma dodnes nezná odpověď. „Přijali jsme ještě další bezpečnostní opatření pro maximální snížení rizika. Vybudovali jsme další šatny, sprchy a vnitřní schodiště pro personál, dezinfekční proudy na čištění obuvi, kamery a čidla na monitorování otevírání dveří, přeorganizovali jsme práci tak, že máme jednoho pracovníka, který se pohybuje jen venku a řeší všechny venkovní věci a dovnitř hal vůbec nechodí," uvedl pro Českou tiskovou kancelář jednatel firmy Zdeněk Pašek.
Kvůli nedostatku mladých nosnic nemohla firma naplnit najednou všechny tři haly. První halu obsadila před Velikonocemi nosnicemi z vlastní odchovny v Toužimi, do druhé haly přivezla v červnu nosnice koupené v zahraničí a třetí halu obsadila koncem prázdnin opět vlastními nosnicemi. Do plného provozu se drůbežárna dostala tři čtvrtě roku po likvidaci nakažené drůbeže.