středa 20. ledna 2021 Ilona

Vodní hamr v Dobřívě má po rekonsrukci, veřejnosti se otevře 9.června

Vodní hamr v Dobřívě na Rokycansku, který je i národní kulturní památkou, dostal nový kabát. Po téměř třech letech dokončilo Západočeské muzeum jeho rekonstrukci. Ta vyšla na téměř 16 miliónů korun. Ve zkušebním provozu se památka otevře návštěvníkům 9. června.

Hamr je považován za nejvýznamnější památku svého druhu v republice. Byl sice provozuschopný, ale jeho stroje a pohon byly v nevyhovujícím stavu.  "Musela se provést hlavně revitalizace starých rozvodů, zařízení, restaurování samotného hamru, protože tam se na to roky nesáhlo," řekla vedoucí odboru kultury, památkové péče a cestovního ruchu krajského úřadu Alena Svobodová

Původně se v hamru zkujňovalo vysokopecní surové železo, ze kterého se vykovávaly tyčové polotovary. Po rozšíření modernější ocelářské technologie přešel hamr koncem 60. let 19. stol. na výrobu těžkého kovaného nářadí. Ve druhé polovině 20. století byla výroba v hamru i v huti pod ním zastavena.

,,Během oprav byly zjištěny zcela nové poznatky, které přispěly k prohloubení znalostí vývoje hamru a historie zpracování železa na Dobřívsku. Hamr bude zpřístupněn veřejnosti ve zkušebním provozu v úterý 9. června 2020. Vzhledem k dosud trvajícím protiepidemiologickým omezením je slavnostní otevření plánováno na 5. září 2020,“ uvedla Romana Němečková ze Západočeského muzea v Plzni.

Celkové náklady vyšly přes 15,5 miliónů korun. Na financování se podílela Evropská unie, Západočeské muzeum v Plzni a Plzeňský kraj. Vodní hamr byl v roce 2010 prohlášen národní kulturní památkou, spravuje ji Muzeum Dr. Bohuslava Horáka v Rokycanech, pobočka Západočeského muzea v Plzni.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto ZČM

Štítky hamr, Dobřív, Rokycansko, rekonstrukce, Plzeňský kraj, Západočeské muzeum

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.