Dnes, 11:30
Odkaz tankisty, generála Josefa Buršíka, připomíná replika tanku T-34/76 „Žižka“ v Muzeu na demarkační linii v Rokycanech. Právě v tomto stroji Buršík bojoval v roce 1943 při osvobozování Kyjeva, kde se nesmazatelně zapsal do vojenské historie. Tankista se nebál vést boj za svobodu nejen na frontě, ale i po válce proti totalitě. Nad projektem nazvaném Utajený hrdina udělil záštitu i prezident Petr Pavel. Repliku obrněného kolosu mohli lidé vidět v pohybu v rámci akce Bahna 2025.
Dva pracovníci firmy Jerry Jar z Litohlav a osm pracovníků Muzea na demarkační linii v Rokycanech odpracovali na funkční replice 1400 hodin. „Podvozek je originální válečné výroby. Věž jsme museli postavit zcela novou – podle původních výkresů, s dvouplášťovou konstrukcí vyplněnou betonem,“ vysvětlil historik a jeden z iniciátorů projektu Milan Jenčík.
„Zdařilá replika tanku byla postavená dílem v obci Litohlavy a zkompletovaná v našem muzeu. Je přírůstkem do nepříliš početné rodiny tanků uvedeného typu v ČR," řekla doplnila Radka Vávrová z rokycanského muzea. Náklady na věž a kompletaci činily 560 000 korun. Projekt podpořil Plzeňský kraj, i generálova rodná obec Postřekov na Domažlicku.
Čtvrtek, 17. července 2025, 12:01
Tank Sherman bude hlavní ozdobou nově vznikajícího muzea na Klatovské třídě v Plzni. Aby se tam dostal, bude třeba náročná operace. Bezmála třicetitunový kolos totiž jeřáb přenese přes střechu třípodlažního domu a usadí ho do výstavního atria. Kvůli...
Cílem bylo nejen postavit tank, který připomene Buršíkovo působení u 1. československé samostatné brigády, ale hlavně jde o připomenutí jeho příběhu.
Josef Buršík se narodil v roce 1911 v Postřekově na Domažlicku. Po okupaci Československa ilegálně uprchl, až se v roce 1942 připojil k nově formující se československé jednotce v sovětském Buzuluku. Výrazný velitelský talent ho záhy poslal do tankové školy v Tambově. Následně se stal velitelem roty středních tanků T-34/76 a 5. listopadu 1943 vedl útok na Kyjev. Z velitelského tanku „Žižka“ osobně určoval cíle, řídil palbu a spolu s dalšími důstojníky vytvořil údernou hrotící sílu útoku, který vyústil v osvobození hlavního města Ukrajiny. „Buršík byl přesně ten typ velitele, kterého vojáci následovali s respektem i důvěrou. Klidný, rozvážný, přitom odvážný až po hranu osobního rizika. Šel příkladem v každé chvíli,“ připomněl Jenčík.
Za zásluhy o Kyjev obdržel Buršík Zlatou hvězdu Hrdiny Sovětského svazu, Řád Lenina i Válečný kříž. Přesto se jeho jméno po únoru 1948 vytratilo z učebnic. Věznění, útěk na Západ, odmítnutí sovětské okupace v roce 1968 a návrat vyznamenání. Jeho druhý boj byl neméně tvrdý. Až po roce 1989 byl plně rehabilitován a povýšen do hodnosti generálmajora.
„V muzeu v Rokycanech tak máme kompletní kolekce tanků řady T-34, které používali naši vojáci za druhé světové války," doplila Vávrová. Lákadlem je také další technika - repliky německých tanků Tiger, Panther a Hetzer, přes 190 kusů pásové a kolové techniky, interaktivní multimediální expozice, naučná stezka československého opevnění a železné opony.
Chceš nám něco sdělit?Napiš nám