Rekonstrukce základní školy Jižní Předměstí za 90 milionů korun či rekonstrukce sportovního areálu Jižní za 55 milionů korun budou příští rok hlavními investičními akcemi čtrnáctitisícových Rokycan. Zastupitelé jednohlasně schválili rozpočet, který na příští rok počítá s příjmy 505,44 milionu korun a s výdaji 802,7 milionu korun. Schodek 297 milionů korun stejně jako v minulých letech pokryjí vlastní zdroje. Letos mělo město schválený rozpočet s příjmy bezmála 466 milionů a výdaji téměř 682. Třetí největší město Plzeňského kraje letos nesplácí žádný úvěr a ani pro příští rok čerpání úvěru nepředpokládá.
„Na investice bude v roce 2025 vyčleněno 339 milionů korun, tedy 42 procent všech výdajů. V příštím roce očekáváme také vyšší příjmy oproti schválenému rozpočtu na rok 2024, měly by činit 505 milionů korun. Daňové příjmy oproti předpokládanému letošnímu rozpočtu vzrostou výrazně o 46 milionů korun díky vyššímu výběru sdílených daní, DPH a daně z nemovitých věcí. U nedaňových příjmů čekáme v roce 2025 ve srovnání se současným rokem zvýšení o 4,6 milionu korun," řekl starosta Tomáš Rada (Rokycanští patrioti), který má finance ve své gesci. Letos bylo v rozpočtu schváleno na investice 260 milionů korun, tedy 38 procent všech výdajů.
Běžné výdaje na příští rok jsou o 42 milionů korun vyšší oproti schválenému letošnímu rozpočtu, jsou v nich ale zahrnuty i mimořádné velké opravy městského majetku, upozornil starosta.
Investiční akce za 339 milionů korun bude město financovat z rozpočtu, ze zůstatku předchozích let a z fondu životního prostředí. Nejvýznamnějšími a finančně nejnáročnějšími akcemi bude kromě rekonstrukcí základní školy Jižní Předměstí a sportovního areálu Jižní také první etapa rekonstrukce čistírny odpadních vod za 35 milionů korun, rekonstrukce veřejného osvětlení za 32 milionů korun. Město také bude pokračovat v revitalizaci Husových sadů a Kalvárie celkem za 13,3 milionu korun, uvedl místostarosta Jiří Sýkora (ANO). Radnice příští rok také vymění ekonomický systém úřadu a další programy, spustí portál občana a nákup software a hardware. „Na tyto výdaje je alokována částka 41,5 milionu korun, je však předpokládáno získání dotace ve výši až 85 procent způsobilých výdajů. Dále jsou zahrnuty výdaje na kybernetickou bezpečnost ve výši deset milionů korun," řekl.
O půl milionu korun, na devět milionů, se zvýšila dotace pro spolky, organizace, sportovní kluby, pro zdravotní a sociální spolky je v rozpočtu 90 000 korun, registrovaným sociálním službám dá radnice 990 000 a dalších 200 000 korun je určeno na případné individuální dotace pro další registrované sociální služby. Dotace zdravotnickým zařízením jsou 700 000 korun, na podporu kultury to bude 700 000 korun, doplnila správkyně rozpočtu Milana Jirsová.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.