Dnes, 09:00
Přes 200 pěších a cyklistů včera na Klatovsku kolem Pačejova protestovalo proti vybudování hlubinného úložiště jaderného odpadu, které připravuje stát. Při následné tříhodinové diskusi shodně tvrdili, že všech deset dotčených obcí z lokality Březový potok v Pošumaví bude nadále proti plánované stavbě bojovat, a to až do roku 2030, kdy by mělo být místo vybráno ze čtyř vytipovaných lokalit v ČR. Shodli se, že nejlepší by bylo aktivitu státu zastavit a hledat alternativní řešení.
Úterý, 8. července 2025, 18:15
Lidé z Klatovska se v sobotu odpoledne vydají na další protestní pochody, cyklo- a motovyjížďky kolem Pačejova v místech, která připadají v úvahu pro vybudování hlubinného úložiště jaderného odpadu. Na 22. ročníku akce se tradičně setkávají stovky...
"Odmítáme uložit jaderný odpad pod zem na věčné časy, ale chceme udělat kontrolovaný mezisklad na několik desítek let, a snažit se najít způsob, jak vyhořelé palivo přepracovat a ještě využít. Tedy zintenzivnit výzkum alternativních možností aspoň částečného dalšího zpracování," řekla starostka Maňovic Lenka Kotlářová (Maňovičtí). Jako příklad uvedla aktivity Francouzů, Britů a Nizozemců, kteří hledají cestu, jak palivo z jaderných elektráren využít více než ze současných několika procent.
Petiční archy proti stavbě dnes podepsalo 380 lidí, s účastí jsme spokojení.
"Lidé jsou pořád aktivní, dnes jich tu bylo přes 200, více než loni," uvedla starostka. Diskusní stan byl plný, lidé museli stát. Žádný z účastníků nevyjádřil úložišti podporu. "Řešení, které je navrhované, nechceme tady, ani nikde v Česku," řekla Kotlářová. Doufá, že nová vláda bude k požadavkům obcí vstřícnější. "Určitě chceme hned s novými ministry jednat," uvedla.
Vláda má zřídit pra pracovní skupinu pro komunikaci s obcemi, měla by usnadnit jejich zapojení do přípravy a provozování úložiště. Obce ale nemají právo veta při konečném rozhodnutí o výběru lokality. Správa úložiště radioaktivního odpadu (SÚRAO) pracuje se čtyřmi lokalitami, kromě Klatovska jde o obce Horka a Hrádek na Vysočině a Janoch u jihočeského Temelína.
Středa, 25. června 2025, 16:01
Správa úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) vyplatila obcím ve čtyřech lokalitách zvažovaných pro hlubinné úložiště celkem 100 milionů Kč na zákonných příspěvcích. Finanční prostředky byly rozděleny mezi 31 obcí v oblastech Horka a Hrádek...
Letos šlo v lokalitě Březový potok o třetí protest. Na podzim se podle Kotlářové chystá další. "Petiční archy proti stavbě dnes podepsalo 380 lidí, s účastí jsme spokojení," řekl František Kába, předseda spolku Jaderný odpad - děkujeme, nechceme!. Nevěří, že by nový kabinet rozhodnutí změnil. "Snažíme se proces zpomalovat, ale to není řešení. Rozumíme tomu, že se to někam ukládat musí. Ale usilujeme o finský přístup, kde do procesu zapojují obce a místo pro úložiště po dohodě s nimi vybrali," uvedl.
"Šance změnit rozhodnutí pořád je, je to stále dlouhá doba," řekl Edvard Sequens, sekretář Platformy proti hlubinnému úložišti radioaktivního odpadu, která sdružuje obce a spolky z celé ČR, a energetický konzultant. Podle něj se teď bude projednávat nová koncepce nakládání s odpady. "Sice vypadá podobně jako ta minulá, ale my budeme dost tlačit na to, aby se tam řešily i další alternativy. Aby se tam poctivě vyhodnotilo, zda úložiště má být jediná preferovaná," řekl.
Podle Herberta Stoibera z rakouské neziskové organizace Atomstopp zatím není známá technologie, která by zajistila bezpečné skladování na statisíce let. Výzkum přepracování vyhořelého paliva podle něj několik desetiletí nemá větší výsledky. "Je jen pár zemí, které na tom pracují," uvedl.
Chceš nám něco sdělit?Napiš nám