Tisíce lidí přijely o víkendu na tradiční Klatovskou pouť, jednu ze tří největších v Plzeňském kraji. Podle provozovatelů 46 atrakcí a zhruba 200 stánků bylo lidí mírně méně než loni, což přičítají nepříznivé předpovědi počasí. Mírně pršelo pouze v sobotu odpoledne, hlavní den poutě, což ale odlákalo více než polovinu příchozích. Počty návštěvníků jsou poslední roky plus minus stejné, škoda jen, že poslední dva roky nechodí tolik jako dříve malé děti ve věku od tří do šesti sedmi let, řekl hlavní organizátor pouťových atrakcí v regionu Vlastimil Lagron.
Hlavní podle něj je, že trvá přízeň lidí. Letošek byl celkem příznivý, tradice poutí se musí udržovat, uvedl Vlastimil Lagron. Nejsilnější kategorií návštěvníků byla mládež od 14 do 17 let, větší zájem je také o rodinné atrakce, jako je autodrom nebo lochneska. „Z adrenalinů vede 'extreme', 'booster' a 'techno power'. Ceny atrakcí jsou tři čtyři roky stejné, protože lidé mají hluboko do kapsy," řekl. Ve čtvrtek, první den poutě, byly slevy až 40 procent. "„Teď nám zůstává v kapse hodně málo, ale věřím, že se to přežene, už jsem to zažil několikrát. Chce to čas, trpělivost a lépe hospodařit," prozradil.
Pátek, 12. července 2024, 06:31
Krev začal náhle ronit obraz Panny Marie, který měl doma v Klatovech místní krejčí Ondřej Hiršperger. Stalo se tak 8. července 1685 a zprávy o mariánském zázraku se tehdy i bez dnešních sociálních sítí šířily doslova jako blesk po celé zemi. Na...
„Nepřijde mi, že by tady něco chybělo. Atrakce se obměňují, je to stále kvalitnější. A překvapil mě velký počet stánků s občerstvením a to, že jsou všechny čisté, je tam hodně velký výběr," uvedl Josef Jarábek z Mrákova na Domažlicku, který přišel s dvouletým synem a pětiletou dcerou.
Dnešní poslední den poutě začal dopolední mší, kterou sloužil plzeňský biskup Tomáš Holub. V plném arciděkanském kostele Narození Panny Marie apeloval na přítomné, aby si vzájemně naslouchali a brali vážně slova toho druhého. Od sokolovny poté vyšel folklorní průvod se dvěma stovkami dětí a dospělých v krojích, včetně přátel z Lotyšska a Kyjova. Na kilometr dlouhé cestě na pódium na hlavním náměstí zpívali a tancovali. Poblíž pódia byla také výstava karafiátů, jejichž specifická odrůda se pěstuje v Klatovech přes 200 let a je velmi žádaná.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.