Kachličková mozaika, kterou navrhl akademický malíř Jan Šebek, zdobila hřbitovní brány v Klenčí pod Čerchovem od roku 1951. Zub času se na nich ale významně podepsal. Kachličky místy chyběly a barevné zdobení už bylo také pryč. Díky místním a jejich vytrvalosti se nakonec podařilo výzdobu obnovit.
Pražský rodák Jan Šebek našel na Domažlicku zalíbení, a tak není divu, že se tam i usadil. Právě on stál za návrhem výzdoby hřbitovních bran a na zdejším hřbitově je i pohřbený. Mozaiky nicméně začaly postupem času ztrácet na kráse a jejich obnova byla v nedohlednu.
„Nová kachličková mozaika nahradila v přesné kopii tu předchozí z roku 1951. Stalo se tak po více jak dvaceti letech snah o rekonstrukci této kachličkové mozaiky,“ sdělil zastupitel Klenčí Jiří Anderle. Nakonec se ale vše podařilo a odborných prací se ujali místní zkušení keramici Miloš a Jana Psutkovi.
„V roce 1951 zhotovena přičiněním zdejšího vikáře Bedřicha Bohdala nová silnice vedoucí od usedlosti u Šoršů na hřbitov a oboje hřbitovní brány opatřeny krásnou mozaikou, navrženou a malovanou akademickým malířem Janem ŠebkemChodka s dítětem u prvních vrat znázorňuje život, stařec smrt,“ stojí v místní kronice.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.
Tolik práce to dalo ......a tu jednu špatně otočenou kachličku tak nechají?