Nové a poměrně velké tůně jsou součástí dokončované protipovodňové hráze na potoku tekoucím od rybníka Tři vrby přes domažlický Hanův park. V případě povodní pustí tůně jen určité množství vody. Před časem dokončili v Domažlicích také stavbu protipovodňových zídek a sypané hráze v rokli pod Vavřinečkem.
V případě velké vody, proteče skrze výpustní trubku jen část vody, která posléze pokračuje ve vodoteči za areálem silničářů do parku, kde se větví. Oblastí by měla v budoucnu ještě vést stezka. ,,Oblast má rekreační charakter. Na jaře vzejde tráva a celý prostor se zazelená. Tůně se také kořenovým systémem zpevní. Bude to hezký pohled pro ty, kteří sem chodí na vycházky, pro pejskaře a další," zmiňuje místostarosta Stanislav Antoš (KDU-ČSL).
Tato stavba navazuje na předchozí sérii protipovodňových opatření na území Domažlic. Zároveň předchází celkové rekonstrukci Hanova parku. V minulosti se totiž několikrát stalo, že velká voda značně poškodila potůček, který jím protéká, cesty a jednou částečně protrhla hráz horního rybníka. Tehdy se voda valila ven z parku a zaplavila ulice U Nemocnice a Komenského. Teď zůstane průtok stabilní.
Loni v říjnu stavbaři dokončili práce na protipovodňových zídkách a sypané hrázi v rokli pod Vavřinečkem v Domažlicích. Stavba by měla pomoci ochránit přilehlou část města před vodou z přívalových dešťů. Projekt celkově vyšel na bezmála tři miliony korun.
„V rokli vznikají přehrážky, které se chovají jako suchá nádrž a budou se naplňovat vodou pouze při stékání srážkové vody do rokle a současně zadrží i splaveniny. Jakmile se jimi přehrážky zaplní, budou sloužit jako konsolidační nádrž. Protože k nim ale není možné zajistit řádný přístup, jsou navrženy jako bezúdržbové a z kamenné rovnaniny. Voda pak bude postupně prosakovat mezerami mezi kameny,“ popsal mluvčí města Josef Babor průběh stavby.
Prostor doplňuje také dřevěný chodník, aby byla snadno dostupná kontrola vybudovaných objektů. Využít ho mohou i lidé na procházkách nebo cyklisté. Údolím rokle totiž vede značená turistická stezka.
Pátek, 7. ledna 2022, 07:30
Před mohutnou ničivou povodňovou vlnou zachránily při velkých úterních lijácích a masivním tání sněhu nejen Sušici, nebo Rejštejn, ale i další obce, malebné šumavské říčky s mnoha meandry. Díky křivolakým tvarům potoků a mělkým korytům se voda mohla...
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.