Díky nadšencům ze spolku Domažlický dějepis se chodská metropole může pyšnit turistickým lákadlem v podobně dolu Na Kole, kde se v minulosti těžila slída. Důl je celoročně přístupný, prohlídky je nutné si předem rezervovat. Od ledna se navíc budou moci návštěvníci kochat i komorou, které vévodí 1,5 metru silná vrstva zářivě bílého křemene.
Štola Na Kole nabízí 330 metrů chodeb a Jaroslav Dvořák z Domažlického dějepisu ji s kolegy poměrně dobře zmapoval.
„U štoly Na Kole víme přesné datum jejího otevření. Bylo to 18. listopadu 1943. Je to štola, která měla za účel těžbu slídy pro německý válečný průmysl. Těžba probíhala tak, že se vytvořily chodby do stran a vznikly tam velké komory, kde se potom těžilo v takovém obrovském sále. To, co nepotřebovali, tak tam nechávali. Sály jsou až z poloviny naplněné kamenivem a na stěnách jsou vidět plochy slídy. Je to takový pohádkový svět. Když to nasvítíme, tak se to krásně třpytí. S koncem války bylo jasné, že bude muset ustat i těžba. V dubnu 1945 se důl uzavřel,“ popsal Dvořák.
Důl na slídu je pro veřejnost otevřený už více než rok a jedná se o jediné přístupné dílo svého druhu v tuzemsku. Zájem o prohlídky mají lidé z celé republiky. Dosud mohli nahlédnout do dvou komor. Od ledna se jim zpřístupní třetí, ta největší. „Jedná se součást ložiska, kde jsou dvě čočky křemene, jsou to vrstvy s mocností od 70 do 150 centimetrů. Je to krásný bílý křemen a je to rarita, kterou v Čechách v současnosti nemůžeme jinde vidět," sdělil Dvořák České tiskové kanceláři.
Důl nemá pravidelnou provozní dobu, prohlídky probíhají spíše o víkendech a vždy po předchozí domluvě. V jedné skupině průvodcem může jít maximálně 10 lidí. Délka prohlídkového okruhu trvá zhruba 50 minut. Z bezpečnostních důvodů se na místo mohou podívat pouze děti nad šest let. Více informací najdete na webových stránkách Domažlického dějepisu.