Zpřístupnění gotické kaple na zámku v Horšovském Týně po letitých opravách, rozšíření výstavy o Popelce na hradě Švihov a či nově opravené zahradní stavby oranžerie a glorietu na zámku v Červeném Poříčí jsou letos největšími novinkami památek ve správě Národního památkového ústavu (NPÚ) v Plzeňském kraji. Státní památky se letos návštěvníkům otevřou od soboty 5. dubna. Vstupné nezdražuje žádný z 12 státních objektů v kraji.
Inovaci, vylepšení či akci si podle něj připravil každý z památkových objektů. Loni navštívilo státní památky v Plzeňském kraji 246.316 lidí, v roce 2023 to bylo přes 254.000 návštěvníků. "Věřím, že zájem o památky bude růst. Letošní návštěvnická sezona nabídne nejen tradiční prohlídky, ale také řadu novinek - od zpřístupnění dosud neznámých prostor až po tematické výstavy a speciální akce. Návštěvníci se mohou těšit na autentické zážitky, které je seznámí s historií a bohatstvím našeho kulturního dědictví," řekl ředitel územního pracoviště NPÚ v Českých Budějovicích Petr Pavelec. Novinkou budou také tištěné průvodcovské texty na hlavní trasy pro neslyšící nebo sluchově znevýhodněné návštěvníky.
Raně gotická zámecká kaple Nejsvětější Trojice v Horšovském Týně z 13. století patří podle Pavelce k nejcennějším v Česku a má evropský význam. Kvůli problémům se statikou a s klimatem v interiéru se dlouhodobě opravovala za 8,5 milionu korun. V hlavní turistické sezoně se opět pro návštěvníky otevře okruh Hrad, jehož součástí kaple je. Před kaplí bude nová expozice s uměleckými a liturgickými předměty z 18. až 19. století, včetně dvou kompletně zrestaurovaných zlacených oltářů. Na léto připravil zámek výstavu livrejí, uniforem a služebnických oděvů a oděvních doplňků komorníků a dalších zaměstnanců šlechtických sídel. Součástí je nejstarší dochovaná livrej v Evropě, vyrobená v roce 1638 v Římě.
Hrad Švihov, populární dodnes díky natáčení pohádky Tři oříšky pro Popelku, po obnově suterénu Bílé bašty rozšíří výstavu o Popelce o nové prostory. Navíc bez průvodce otevře prohlídkový okruh Věž, kde si budou moci návštěvníci libovolně dlouho vychutnat výhled do krajiny a užít si interaktivní expozici. Na hradě Rabí se letos zaměří na prezentaci archeologických nálezů, včetně středověkých kachlů a údajně padělaných feniků. Zámek Červené Poříčí po rekonstrukci otevře malé zahradní stavby - altánek gloriet a oranžerii, jejíž obnova za 7,5 milionu korun skončila na konci roku 2024. V zimě bude sloužit jako uskladnění květin, v létě se otevře návštěvníkům s výstavou o historii, účelu a stavebních proměnách oranžerie.
Nejen sluch a zrak, ale nově také čich či hmat zapojí do zámecké prohlídky ve Velharticích, kde navíc průvodce vtáhne návštěvníky více do příběhu o životě šlechty vyprávěním v první osobě. "Je to novinka, která se na památkách zrovna neobjevuje," řekl kastelán Matěj Mejstřík.
Památky přichystaly také řadu akcí, přednášek, jarmarků, koncertů, slavností a výstav, významná jubilea připomenou například kláštery Plasy a Kladruby,
Státní památky v kraji budou pokračovat s investicemi a opravami. V Kladrubech opravují za 40 milionů rajský dvůr nového konventu a monumentální kapli. V Plasích mají naplánované opravy za zhruba 100 milionů korun. Dokončí první etapu obnovy barokní sýpky s gotickými kaplemi a budou pokračovat s opravou zahradního altánu s ambitovou chodbou, které jsou součástí opatské rezidence. Na hradě Švihov plánují další restaurování maleb v hradní kapli.
Chceš nám něco sdělit?Napiš nám