čtvrtek 27. ledna 2022 Ingrid

Plzeňané volili koalici SPOLU, kterou poslali před ANO, v kraji bylo pořadí opačné

Letošní volby přinesly řadu překvapení, co ovšem zůstalo podle předpokladů, byly výsledky v západočeské metropoli. Sněmovní volby v Plzni vyhrála koalice SPOLU, které dalo v krajském městě hlas 31,11 procenta voličů, pro druhé ANO hlasovalo 25,81 voličů a pro třetí Piráty se STAN 16,66 procenta voličů. Výsledky krajského města jsou však jiné než celého Plzeňského kraje. Voleb se v Plzni zúčastnilo 64,59 procenta voličů, v celém kraji byla volební účast 64,72 procenta.

VOLBY 2021: Nejvíce preferenčních hlasů získal v Plzeňském kraji Martin Baxa, vyhrál doslova o

Volby do Sněmovny v Plzeňském kraji vyhrálo doposud vládnoucí hnutí ANO, získalo 29,03 procenta odevzdaných hlasů. Na druhém místě je koalice Spolu s 26,57 procenty. Třetí PirSTAN dostali 13,88 procenta hlasů. Do lavic usedne celkem 11 poslanců z...

Nejvíce preferenčních hlasů získal v krajském městě i v celém Plzeňském kraji lídr Spolu, plzeňský primátor, poslanec ODS a místopředseda ODS Martin Baxa. „Mám obrovskou radost, před čtyřmi lety ANO v Plzni zvítězilo, ale v posledních týdnech jsme vnímali, že lidé už volali po změně. Voliči už nechtěli dál vládu ANO a ČSSD s podporou KSČM a SPD," řekl dnes Baxa ČTK. V kraji získal 11.269 přednostních hlasů, na druhém místě skončila s 8999 přednostními hlasy dlouholetá starostka Kozolup na Plzeňsku Michaela Opltová. Členka STAN, která o prázdninách porodila syna, přeskočila z pátého místa na kandidátce Pirátů se STAN v počtu preferenčních hlasů i lídra Josefa Bernarda.

SPD dostalo v krajském městě osm procent hlasů. ČSSD volilo v Plzni 4,6 procenta voličů, Přísahu 4,26 procenta a KSČM 3,12 procenta voličů.

Zatímco ve štábu koalice SPOLU, který sídlil v plzeňské kavárně DEPO2015 panovala v závěru sčítání volebních výsledků bouřlivá a nadšená atmosféra, poměrně truchlivo a neveselo bylo naopak v táboře koalice Piráti+STAN. Jejich štáb byl v sídle...

Čtvrtá SPD má v celém kraji 9,96 procenta hlasů, pátá ČSSD 4,99 procenta. Šestá skončila neparlamentní Přísaha, která získala 4,72 procenta hlasů. Sedmá skončila KSČM, má 4,14 procenta hlasů.

V Plzeňském kraji letos kandidovalo 18 stran, hnutí a koalic, o čtvrtinu méně než před čtyřmi roky, kdy v kraji sestavilo kandidátky 25 politických subjektů. Při minulých volbách se v kraji do Sněmovny nedostaly například STAN (4,85 pct hlasů), TOP 09 (4,82 pct hlasů) a KDU-ČSL (3,49 pct hlasů). Plzeňský kraj měl dosud ve Sněmovně 11 poslanců.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto Richard Beneš

Štítky volby 2021, ČSSD, KSČM, Sněmovna, Jiří Valenta, poslanec

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.