Kandidátku hnutí Přísaha vede v Plzeňském kraji absolventka Právnické fakulty Univerzity Karlovy Nicole Fryčová. V roce 2012 se účastnila Paralympijských her v Londýně, kde soutěžila v šesti individuálních plaveckých disciplínách. Narodila se s těžkým zrakovým postižením. To ji, jak sama říká, neodradilo od mnohých aktivit, zbožňuje výzvy, ráda naslouchá lidem a pomáhá jim. Působí jako předsedkyně Odborné skupiny pro přístupnost veřejné správy a veřejných služeb při Vládním výboru pro osoby se zdravotním postižením, spolupracuje s Kanceláří veřejného ochránce práv.
Plzeňský kraj má podle Nicole Fryčové velké problémy s nelegálním a pofiderním zaměstnáváním agenturních pracovníků ze zahraničí. „Dokud tito lidé pracují, tak představují problém v podobě narušování veřejného pořádku v okolí ubytoven a snižuje se kvalita vzdělávání, jelikož děti od zahraničních pracovníků neumí buďto vůbec česky nebo jen velmi špatně. Ve chvíli, kdy tito pracovníci o práci přijdou, nastupují ještě větší problémy v podobě kriminality, krádeží, obtěžování okolí, cizinci nikoho nezajímají, doslova se toulají po ulicích. To chceme změnit, po vzoru Německa. Chceme vytvořit koordinační agenturu pod záštitou ministerstva vnitra, která by měla na starost povolování zaměstnávání cizinců, jejich evidenci a kontroly, bude spolupracovat s Hospodářskou komorou a firmami,“ říká lídryně Přísahy v Plzeňském kraji.
Jako další obrovský problém vnímá Fryčová chybějící krajskou nemocnici na Tachovsku. „Pro hnutí Přísaha je zásadní, aby byla všem lidem dostupná kvalitní zdravotní péče, totéž dlouhodobý spor o nemocnici v Sušici. Chceme hustou páteřní síť státních zdravotnických zařízení, tak aby byla kvalitní péče dostupná všem. Nejsme proti privátním zařízením.“
Již několik let se Nicole Fryčová věnuje odstraňování bariér a předsudků vůči lidem se zdravotním postižením z veřejného prostoru. „Jsem odborným garantem volebního programu v oblasti přístupnosti a zdravotního postižení. Přístupnost ve veřejném prostoru uvítají kromě lidí se zdravotním postižením také lidé vyššího věku, lidé s kočárky nebo lidé s dočasnými úrazy. V ČR žije více jak jeden milion lidí se zdravotním postižením, každý den narážejí na různé bariéry. Rozhodně si tito lidé zaslouží pozornost a záležitosti, které se jich týkají by se měly probírat výhradně s nimi a ne bez nich, jak se dnes často děje,“ říká Fryčová.
Přísaha se podle Fryčové chce zaměřit na zvýšení příspěvku na péči, důstojnou výši invalidních důchodů, přístupnost veřejných budov, dopravy, informací, vzdělání či kultury. „Velkou pozornost věnujeme též pečujícím a zaměstnávání lidí se zdravotním postižením na volném trhu práce. Sama jsem člověkem se zdravotním postižením, takže vím, o čem mluvím. Chci, aby se lidem s postižením, jejich rodinám a seniorům žilo důstojněji. Naším cílem je dostat se do Poslanecké sněmovny, abychom mohli prosazovat náš volební program a mohli jsme zastavit rozkrádání této země a zaručit spravedlnost. Můj osobní odhad je, že dosáhneme výsledku kolem sedmi procent,“ dodala Nicole Fryčová.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.