Počasí dnes25 °C, zítra23 °C
Čtvrtek 1. června 2023  |  Svátek má Laura

Odrážeč, camrál i zlatonka. Česká famfrpálová reprezentace proměří síly s evropskou elitou

Českou famfrpálovou reprezentaci česká vrchol sezony. V irském Limericku se o nadcházejícím víkendu utká s evropskými národními týmy. Evropských her se letos účastní dvacet reprezentací. Oporou nároďáku bude i plzeňská hráčka Kateřina Šamanová, jejímž domovským týmem jsou Phoenixes Plzeň. Sama zastává pozici brankáře a střelce. Pro národní týmy se jedná o první mezinárodní turnaj od začátku pandemie onemocnění covid-19.

Jaký je ten nejkouzelnější sport? Přece famfrpál! Ten má dokonce i svou profi ligu

Sport známý z knih a filmové série Harryho Pottera zamířil na zem mezi mudly. Tedy ty, co neumí kouzlit. V Česku je šest oficiálních týmů. V Brně, Olomouci, Praze, Žatci nebo Českých Budějovicích. Západní Čechy v tomto neokoukaném sportu...

 

„Jsme velmi rádi, že se mezinárodní famfrpál na úrovni národních týmů vrátí do Evropy. Všechny národní týmy se na tuto výzvu připravovaly měsíce a my se těšíme na zajímavý soutěžní famfrpál,“ shrnula za pořádající Mezinárodní asociaci famfrpálu manažerka turnaje Lore Badts.  

Na mezinárodní turnaj ve hře, kterou dostala do povědomí široké veřejnosti série filmů s Harry Potterem, odcestuje jednadvacet českých hráčů. „Letos se na Evropské hry podařilo sestavit silný tým z hráčů napříč republikou. Přihlášek bylo tolik, že musela proběhnout selekce v rámci dvou zkušebních dní,“ popsal hlavní trenér české reprezentace Ondřej Hujňák, který věří, že do Irska jede kvalitní a dobře stmelená reprezentace.  

Kdo by chtěl viděl českou reprezentaci v akci, může sledovat živé přenosy, které mají pořadatelé v plánu přenášet živě na YouTube

Česká reprezentace se v základní skupině utká s národními týmy z Anglie, Německa, Nizozemska a Skotska. Podle trenéra je reálný postup ze třetího místa ve skupině. „Proti Anglii a Německu budeme nastupovat z pozice slabších a plánujeme hlavně sbírat zkušenosti. Zápas s nizozemským týmem nám umožní ukázat, že v Česku je famfrpál už na evropské úrovni. Od Skotska se dá očekávat, že to bude náročný soupeř, ale je otázka, jak dobře budou sehraní,“ popsal Hujňák. Podobné vize má i druhý trenér reprezentace Jan Štros. „Doufám v celkové umístění někde v polovině žebříčku. Chtěl bych Evropě ukázat, že jsme poctivě trénovali a nejsme snadní soupeři,“ doplnil Štros.  

A co je vlastně famfrpál? Populární hru z filmu o Harry Potterovi dnes provozují tisíce hráčů na celém světě. Kombinují se v ní prvky vybíjené, házené a rugby. Proti sobě stojí dvě sedmičlenná družstva složená z hráčů na čtyřech pozicích. Jsou to brankář, tři střelci, dva odrážeči a chytač. V každém týmu taktéž mohou hrát maximálně čtyři hráči stejného pohlaví.   

V Americe se změní název pro famfrpál. U nás nic takového nehrozí, říká česká asociace

Sport, který určitě znají všichni milovníci kouzelného světa Harryho Pottera, změní v Americe svůj název. Famfrpál se totiž už roky hraje na profesionální úrovni i v našem “mudlovském“ světe. Jedním z argumentů pro přejmenování jsou kontroverzní...

 

Střelci s brankářem mají za úkol prohazovat camrál obručemi, a tím skórovat. Odrážeči se snaží své obruče bránit nebo pomáhat střelcům ve skórování vybíjením protivníků. Chytač, který nastupuje do utkání v 18. minutě, se snaží strhnout zlatonku z kraťasů neutrálního hráče, čímž zápas ukončí a svému týmu získá 30 bodů. Všichni hráči musí být během hry na koštatech, které symbolizuje plastová trubka.  

V Česku funguje zatím šest oficiálních týmů. Jsou to již zmínění Phoenixes Plzeň a dále pak pražští Pegasus, Brno Banshees, Occamy Olomouc, českobudějovičtí Budweis Bigfoots a Žatecké zlatonky.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto Česká asociace famfrpálu

Štítky famfrpál, sport, Harry Potter, Phoenixes Plzeň, Evropské hry, reprezentace, národní tým, Plzeň, Limerick, Evropa, trenér, Jan Štros, Německo, Česko

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Založením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.