čtvrtek 9. července 2020 Drahoslava

Plzeňský kraj postaví za 120 milionů atletickou halu u sportovního gymnázia

Plzeňský kraj postaví za 120 milionů korun u Sportovního gymnázia v Plzni-Skvrňanech kryté atletické sportoviště. Kromě rovné běžecké dráhy, vrhů, skoků do dálky a dalších umožní trénink skokanům do výšky, kteří museli jezdit do Prahy. Halu včetně rehabilitace a zázemí slíbilo škole předchozí vedení kraje v době stěhování z městské části Slovany.

„Co nejrychleji teď vypíšeme výběrové řízení na dodavatele, požehnání i prováděcí dokumentaci máme," uvedla náměstkyně hejtmana Marcela Krejsová (ODS). Stavba by měla začít počátkem příštího roku a bez vybavení by mohla být hotová do krajských voleb na podzim 2020. „Původně to měl být atletický tunel, ale nyní jde vlastně o krytou atletickou halu," dodala.

Půjde o stavbu, která bude stát na pilířích, pod nimiž bude parkoviště, které postavilo s dotací město. Vysoká stavba vedle atletického stadionu nemá nikomu překážet ve výhledu.

Podle náměstkyně hejtmana Ivany Bartošové (Koalice pro Plzeňský kraj) bude kraj usilovat o dotaci, kterou vypíše ministerstvo školství pro sportovní gymnázia v ČR. „Máme peníze v rezervním fondu, které používáme na vlastní investice nebo jako podíly k dotacím EU," uvedla Krejsová.

Novou halu bude spravovat škola, která bude sestavovat program pro své studenty a Akademii individuálních sportů Plzeňského kraje. Budou tam trénovat také atleti z oddílů v Plzni i regionu.

Původně se měl postavit jen krytý atletický tunel pro běžecké disciplíny za 30 milionů, poté se rozpočet zvýšil na dvojnásobek a nově 120 milionů kvůli tomu, aby se tam daly v zimě trénovat všechny disciplíny, včetně skoku o tyči. Proto se musela původně navržená atletická hala jinak koncipovat. Podle Bartošové by se dala využít také na akrobatické skákání na trampolínách. „Zatím tento oddíl nemáme, protože v regionu není žádná hala, kde by mohly děti a mládež skákat do výšky," doplnila.

Sportovní gymnázium s téměř 600 studenty má podle ní velké úspěchy na různých mistrovstvích a Plzeň je jedním mála míst, které nemá kryté sportoviště pro atlety. Podle náměstka hejtmana Ivo Grünera (ČSSD) posune hala sportovce z gymnázia hodně dopředu. „O část peněz si řekneme na ministerstvu školství, které nám to slíbilo," dodal.

Jediné sportovní gymnázium v Plzeňském kraji, mezi jehož absolventy patří brankář Petr Čech, fotbalista Vladimír Darida, střelkyně Kateřina Emmons, tenisté Andrea Hlaváčková a Jonáš Forejtek či běžec na lyžích Martin Jakš, se 1. září 2016 přestěhovalo do areálu učiliště ve Vejprnické ulici. Do úprav prostor školy a do nových sportovišť investoval kraj jako zřizovatel postupně 151 milionů Kč.

Autoři | Foto pixabay.com

Štítky ČR, stavby, školy, atletika, správa, Plzeňský

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.