Policisté i samotné banky varují občany, aby byli obezřetní a nikomu po telefonu nesdělovali přístupové údaje ke svému účtu. O praktikách podvodníků se tentokrát přesvědčila žena z Klatovska, která uvěřila, že jí chce někdo odčerpat peníze účtu. Vystresovaná nešťastnice s domnělým bankéřem ochotně spolupracovala, což jí stálo téměř půl milionu korun.
Pondělí, 1. srpna 2022, 07:31
Pouhé tři hodiny stačily neznámému pachateli k tomu, aby ženu z Domažlicka obral o 250 tisíc korun. Zatím nezjištěným způsobem se naboural do jejího internetového bankovnictví a získal rovněž i veškeré údaje k debetní kartě. Poté provedl několik...
Podvodníci neustále přichází s novými triky, jak své oběti připravit o peníze. Někdy rozesílají SMS zprávy, falešné odkazy, nebo sází na telefonáty, kterými ve svých obětech vyvolají pocit, že je chce někdo okrást. V těchto případech se podvodník vydává za pracovníka banky nebo dokonce za policistu. Co dočinění s těmito praktikami měla i žena z Klatovska.
„Počátkem měsíce srpna telefonicky kontaktoval ženu neznámý muž, který se vydával za pracovníka bezpečnostního oddělení banky a ona sama muži sdělila, v jakém peněžním ústavu má účet,“ popisuje policejní mluvčí Dana Ladmanová. O hodinu později zazvonil telefon znovu. Tentokrát se volající představil jako pracovník banky a tvrdil, že někdo chce čerpat její přednastavený úvěr a instruoval ji, aby se přihlásila do svého účtu a zabránila takto jeho vyčerpání.
Středa, 22. června 2022, 16:31
Kyberzločinci neustále přicházejí s novými triky, jak své oběti připravit o peníze. Tentokrát to zkouší zcela novým způsobem skrze SMS. Lidem přijde zpráva, že si předplatili službu Sorgames, která jim bude z účtu týdně strhávat nemalé předplatné. K...
„Žena uvedla, že údaje k přihlášení nezná a muž ochotně poslal na její e-mail zprávu s bezpečnostním kódem k obnovení hesla ke vstupu do internetového bankovnictví. Následně žena bezpečnostní kód falešnému bankéři nadiktovala a tento řekl, že bude zřejmě volat policie a další zástupce jiné banky,“ pokračuje Ladmanová.
Následně falešný bankéř ženu navedl k tomu, aby dojela na pobočku do jiného města a vybrala 300 000 korun v hotovosti. Dalších 150 000 vyzvedla z bankomatu. „Podle dalších telefonických pokynů pachatele žena uvedenou částku postupně vložila do bitcoinmatu na dvacet kryptoměnových peněženek v celkové částce 450 000,“ říká mluvčí.
Policie se případem nadále zabývá a opět připomíná, že skutečný bankéř nikdy telefonicky klienty nekontaktuje a už v žádném případě po nich nežádá přístupová hesla a kódy do internetového bankovnictví.
„Falešný bankéř chce ve vás vzbudit důvěru a pocit, že pomáhá ochránit finance na účtu. Pachatel telefonuje pod záminkou napadení vašeho účtu či podezřelé transakce a představuje se jako pracovník banky nebo policista. Policisté zaznamenali případy, že pachatelé volají z čísla podobného nebo stejného, jako má vaše banka či policie. Po vyvolání pocitu důvěry přesvědčí útočník poškozené k převedení peněz na účet, jenž patří jemu,“ upozorňuje Ladmanová.
Pokud se s podobným případem setkáte, zálohujte si komunikaci. Nemažte e-maily a o všem ihned informujte policii. Pokud se bojíte, že jsou vaše peníze v ohrožení, kontaktujte nebo navštivte pobočku příslušné banky, kde si informace můžete sami ověřit.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.