Nic netušící muž prodával na internetu tepelné čerpadlo k bazénu za pár tisíc, podvodník ho připravil o čtvrt milionu

Autoři | Foto Denisa Albaniová

Celkovou škodu v hodnotě 317 tisíc korun napáchali neznámí podvodníci, kteří si políčili na dva muže inzerující zboží na internetovém portálu. Jeden prodával dětské kolo za šest tisíc, druhý zase tepelné čerpadlo k venkovnímu bazénu za pět a půl tisíce. V obou případech je zájemce kontaktoval přes sociální síť a následně jim zaslal odkaz, přes který získal přístup k jejich bankovním účtům.

Tři dny a hned dva případy podvodu. Policisté se čím dál více zabývají případy kyberkriminality. Jeden takový evidují v Tachově, kde se na policii obrátil padesátiletý muž. Vyšetřovatelům uvedl, že chtěl prostřednictvím online inzerátu prodat dětské kolo za šest tisíc.

„Na inzerát reagoval během chvíle zájemce, který s kupujícím komunikoval přes sociální síť. Když se s prodávajícím dohodl na koupi kola, zaslal mu podvodný odkaz přepravní společnosti, který se jevil jako autentický s tím, že je nutné jej otevřít za účelem dokončení platby, která bude provedena přes přepravní společnost,“ popisuje policejní mluvčí Dagmar Jiroušková.

Muž chtěl za pár stovek prodat kolečkové brusle, podvodník mu z účtu vysál 100 tisíc korun

Kolečkové brusle za 850 korun nabízel k prodeji prostřednictvím internetu muž z Domažlicka. Prodej ho ve výsledku přišel pořádně draho. Ze zájemce o nabízené zboží se totiž vyklubal podvodník, který dokázal získat přístup k internetovému...

Muž v domnění, že zadává údaje potřebné pro dokončení platby, vyplnil požadované údaje včetně bezpečnostního kódu. V tu chvíli však z jeho účtu odešlo 67 000 korun. Obdobný zážitek má také sedmdesátiletý muž ze Stříbra, který nabízel k prodeji čerpadlo.

„I v tomto případě se ozval zájemce o koupi prostřednictvím sociální sítě. Následně si podvodným způsobem sjednal vzdálený přístup do internetového účtu své oběti. V několika platbách pak z konta poškozeného odešlo přes 250 000 korun,“ pokračuje mluvčí.

Oběma případy se nadále zabývají policisté a opět připomínají, aby byli lidé obezřetní a nikdy nezadávali své osobní údaje do aplikací, které nejsou ověřené. Během několika vteřin totiž mohou přijít o celoživotní úspory.

Hodnocení článku je 94 %. Ohodnoť článek i Ty!

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky krimi, podvod na internetu, prodej zboží, podvodník, policie, prevence, sociální síť, platba, Tachov, tepelné čerpadlo

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.