čtvrtek 27. ledna 2022 Ingrid

Po výplachu žaludku dítě v nemocnici zemřelo, soud uložil lékaři podmínku za usmrcení z nedbalosti

Za usmrcení z nedbalosti odsoudil dnes domažlický okresní soud k podmíněnému trestu lékaře, který podle verdiktu loni zapříčinil smrt malého dítěte nevhodně zvolenou léčbou. Lékaři Františku Z. soud vyměřil dvacetiměsíční trest s podmíněným odkladem na dva roky a tříletý zákaz činnosti spočívající v zákazu vykonávání funkce lékaře. Rozsudek není pravomocný, obžalovaný se proti němu na místě odvolal.

Rodiče přijeli loni v březnu do nemocnice s patnáctiměsíčním chlapcem, který spolykal údajně hrst fazolí, jež jsou v syrovém stavu jedovaté. Osmašedesátiletý primář František Z. s více než čtyřicetiletou praxí chlapci podle soudu provedl výplach žaludku silně koncentrovaným roztokem soli. U dítěte nastal metabolický rozklad a po několika hodinách v nemocnici zemřelo.

V případu už domažlický soud rozhodl letos v červnu, vyměřil stejný trest jako dnes. Lékař se ale proti verdiktu odvolal ke krajskému soudu a předložil k němu několik vyjádření jiných lékařů zpochybňujících souvislost mezi roztokem soli použitým k výplachu a úmrtím chlapce. Krajský soud věc vrátil do Domažlic a okresnímu soudu uložil, aby se k připomínkám lékařů vyjádřil soudní znalec, který v případu zpracoval posudek. Soud měl poté rozhodnout, zda se znalec s připomínkami vypořádal nebo zda bude potřeba nechat případně vypracovat revizní znalecký posudek.

"My jsme dospěli k názoru, že pan znalec se naprosto dopodrobna vypořádal se všemi námitkami. Dospěli jsme k závěru že o správnosti znaleckého posudku není pochybností, neboť není ojedinělý, podporují ho i další důkazy založené ve spise. A za této situace jsme dospěli k jednoznačnému závěru o vině pana obžalovaného spočívající v tom, že se rozhodl odstranit ty fazole za užití soli," řekl soudce Jan Švígler.

Lékař měl podle spisu namísto výplachu žaludku dítě nechat rychle převézt na gastroskopii, kde by fazole odstranili. Lékař se u soudu bránil tím, že použil správný postup. Případ podle svých slov konzultoval s odborníky v Praze. Za usmrcení z nedbalosti hrozilo lékaři až šest let vězení.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto Pixabay.com

Štítky soud, usmrcení z nedbalosti, Domažlice, smrt, lékař, dítě, policie, podmínka pro lékaře

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.