pondělí 27. září 2021 Jonáš

Soud uložil sedmiletý trest vězení podvodníkovi, který obral o pět milionů fotbalistu Limberského

Na sedm let do vězení poslal plzeňský krajský soud Čeňka P. za podvod a zpronevěru. Podnikatel vylákal více než pět milionů korun od fotbalisty Davida Limberského. O další statisíce korun připravil i kapitána české fotbalové reprezentace Vladimíra Daridu. Na případ upozornil deník Právo. Podle zatím nepravomocného rozsudku musí odsouzený oběma sportovcům nahradit škodu.

„Využil toho, že finanční gramotnost poškozeného Limberského je na nízké úrovni, kdy mu nic neříkají pojmy, jako například variabilní symbol. Tím, jak se vůbec neorientoval v obchodu, nechal se obžalovaným zneužívat a nikterak nad tím neuvažoval,“ cituje Právo předsedkyni senátu Helenu Przybylovou. Podle jejích slov neměl obžalovaný od počátku v úmyslu peníze poškozeným vrátit.

Na začátku všeho byl obchod s luxusními automobily, ke kterému přilákal Čeněk P. známého plzeňského fotbalistu. Fotbalista měl spolufinancovat nákup vozidel, která měl podnikatel výhodně prodat. Žádný zisk z těchto obchodů ale Limberský neměl a půjčené peníze zpátky nedostal. O další peníze podle spisu připravil obžalovaný Limberského při zajišťování opravy luxusního auta Bentley, které fotbalista v roce 2015 naboural v Praze. Druhý fotbalista Darida prodával přes Čeňka P. svůj automobil značky BMW za milion korun, za prodej ale dostal jen 300 tisíc korun, většinu si ponechal podnikatel.

„Měl jsem nějaké peníze, chtěl jsem si přivydělat. Čenda vždycky určoval, kolik mu mám poslat. Já jsem se věnoval fotbalu. Bral jsem Čendu jako kamaráda a myslel jsem, že mu můžu věřit,“ vypověděl Limberský. Čeňkovi P. podle spisu postupně převedl nebo v hotovosti dal 5,1 milionu korun na nákup drahých aut. Měl slíbený podíl na zisku v procentech nebo v konkrétní sumě. Za celou dobu ale od obžalovaného dostal jen 150 tisíc korun. „Bylo to v době, kdy už jsem byl značně nervózní, propadal jsem skepsi, tak mi chtěl asi zalepit pusu,“ řekl Limberský.

Fotbalista připustil, že Čeňkovi P. natolik věřil, že nikdy nesepisovali doklady o předání peněz. Hráč na sebe nechal dokonce napsat několik úvěrových smluv na auta, která třeba ani nepoužíval. Splátky měl platit obžalovaný, leasingové společnosti pak ale nejednou urgovaly o splátky Limberského, který je podle svých slov musel doplácet.

V té době se podnikatel na delší dobu odmlčel a nereagoval na žádné pokusy o na vázání komunikace. Později se objevil a tvrdil, že peníze Limberskému vrátí, což se ale nestalo. „Byl jsem v tomhle prostě hloupý a naivní,“ dodal Limberský. Nakonec podal na podnikatele trestní oznámení.  

Čeněk P. však u soudu popřel, že by mu fotbalista peníze dával na obchody s auty. Přeposlané stovky tisíc byly podle něj peníze za věci, které Limberskému prodal. Dále šlo také o splátky hráčových dluhů z hazardu. Fotbalista podle obžalovaného prohrál za noc i statisíce korun, které si u něj půjčil a pak mu je vracel. Limberský to ale rezolutně odmítl. Připustil, že si od Čeňka P. koupil drahé hodinky, které u něj viděl a líbily se mu. Dále také dva luxusní mobily, platil ale prý vždy v hotovosti Čendovi do ruky.

Rozhodně ale Limberský popřel, že je gambler, který prohrává statisíce korun. „Nikdy v životě jsem si na žádnou hazardní hru nepůjčoval. Jsem profesionální fotbalista a i když nějaký průšvih občas udělám, rozhodně nechodím po nocích gamblovat,“ vypověděl před soudem Limberský. Připustil pouze, že si občas zahraje blackjack, poker nebo ruletu, což mu dosvědčilo i několik svědků. A soud to akceptoval.

Z výpisu Limberského bankovních účtů bylo navíc patrné, že v uvedeném období měl velmi nadstandardní příjmy a neměl by problém platit sázky do hry v řádu stovek tisíc korun ze svého, aniž by si musel půjčovat.

Hodnocení článku je 60 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Richard Beneš + Ladislav Nussbauer / FC Viktoria Plzeň

Štítky Soud, rozsudek, podvod, zpronevěra, okradený fotbalista, David Limberský

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.