Počasí dnes13 °C, zítra14 °C
Úterý 7. května 2024  |  Svátek má Stanislav
Bez reklam

Hlídky českých a zahraničních policistů v Plzeňském kraji končí

V Plzeňském kraji končí tříměsíční společné hlídky české, polské, rumunské a bulharské policie. Zaměřily se na místa s největší koncentrací zahraničních pracovníků. Kontrolovaly průmyslové zóny, obchodní střediska, ubytovny i centra měst a obcí. Spokojeni s nimi jsou čeští i zahraniční policisté, dělníci i čeští občané, řekl dnes novinářům krajský policejní ředitel Pavel Krákora. Doufá, že do budoucna ministerstvo vnitra projekt znovu podpoří a bude pokračovat. Uvítal by i spolupráci s policisty ze Slovenska.

Doasavadní působení společných hlídek v několika krajích bylo ohraničeno právě dobou tří měsíců - od 1. května do 31. července. V Plzeňském kraji čtyři bulharští, čtyři rumunští a dva polští policisté spolu s českými kolegy uskutečnili v kraji přes 200 hlídek, v 80 procentech pěších. "Byly to tisíce lidí, se kterými se policisté dostali do kontaktu," řekl Stanislav Mraček z odboru cizinecké policie krajského policejního ředitelství. "Můžeme říci, že ty reakce byly veskrze pozitivní," konstatoval. Čeští občané podle něj vítali společné hlídky jako krok správným směrem. "Zahraniční pracovníci po prvotním překvapení, co tam dělá jejich policista, je hrozně rádi viděli, povídali si s nimi, žádali je o pomoc, o kontakt v případě nutnosti, aby jim zprostředkovali hlavně tlumočení," popsal Mraček.

Hlídky působily v problematických místech s největší koncentrací cizinců, jako je Plzeň, Tachov, Bor u Tachova nebo Holýšov, ale i v místech s menším počtem zahraničních dělníků, například v Přešticích, Plané, Kdyni nebo ve vesnici Černíkovice na Domažlicku. Zejména preventivně kontrolovaly doklady, ze závažnějších případů se zahraniční policisté dostali k vyšetřování loupeží v domech nebo k zadržení řidiče pod vlivem alkoholu. Byli i v situaci, kdy poskytovali první pomoc.

"Spolupráce byla výborná a přínosná. Komunikovali s těmi pracovníky samozřejmě snáze díky společnému jazyku, jejich přístup byl jinak úplně stejný, jako má česká policie. Bylo ale rozhodně vidět, že u zahraničních dělníků působili jako autorita," shrnul své tříměsíční zkušenosti v česko-bulharské hlídce policista Milan Jaroš. Také jeho kolega Atanas Totkov z druhého největšího bulharského města Plovdivu si zkušenost chválil. "Dělníci ze začátku vůbec nevěřili, že jsme Bulhaři, mysleli si, že jsme čeští policisté, kteří se naučili bulharsky. Pak byli rádi, obraceli se na nás o radu i o pomoc hlavně při tlumočení," řekl Totkov.

Při květnovém zahájení projektu v Plzni ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) řekl, že společné hlídky budou chodit v průmyslových zónách v Plzeňském, Středočeském a Pardubickém kraji. Úkolem hlídek bylo hlavě působit preventivně a pomáhat s udržením veřejného pořádku a snížením kriminality v rizikových lokalitách. Ze zahraničí přijelo do Česka 18 policistů - šest z Bulharska, šest z Rumunska, čtyři z Polska a dva ze Slovenska.

Autoři | Foto Jan Luxík

Štítky ČR, Polsko, Bulharsko, Rumunsko, policie, práce, Plzeňský, Plzeňský kraj, dělník, Slovensko, Ministerstvo vnitra České republiky, Cizinecká policie, Plzeň, Jan Hamáček, Milan Jaroš, Tachov, ČSSD

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Hlídky českých a zahraničních policistů v Plzeňském kraji končí  |  Krimi  |  Plzeňská Drbna - zprávy z Plzně a okolí

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.