pondělí 6. července 2020 Státní svátek - Mistr Jan Hus

Policie v Plzeňském kraji hledá řadové příslušníky i experty

Téměř 200 příslušníků by potřebovala ještě do naplnění tabulkových stavů přijmout policie v Plzeňském kraji. Hledá řadové příslušníky do základních útvarů po celém kraji i kriminalistické experty z oboru genetika, chemie, elektrotechnika či foto a video. V kraji by mělo být podle plánu 2368 policistů, na začátku června jich bylo 2174, řekla policejní mluvčí Markéta Fialová.

Od začátku července se v kraji zvýšil náborový příspěvek z dosavadních 75 tisíc na 110 tisíc korun. U vybraných míst pro vysokoškolsky vzdělané kriminalistické experty je náborový příspěvek 150 tisíc korun. Nejvíc policistů v regionu chybí na Tachovsku, kde je nejvíce průmyslových zón a zahraničních dělníků. Tabulkové počty policistů v Plzeňském kraji v posledních letech narůstají. Například před třemi lety bylo v regionu pro policisty 2309 míst.

Aby mohla policie přijmout téměř 200 nových příslušníků, mělo by se přihlásit dvojnásobek až trojnásobek zájemců. Jak už dříve řekl zástupci krajské policie, přijímacím řízením projde asi třetina uchazečů. První zájemci odpadnou už po úvodním pohovoru s personalistou, největší množství lidí pak pohoří u psychotestů, které zjišťují inteligenci a zejména osobnostní rysy, mimo jiné schopnost odolávat stresu a řešit konfliktní nebo krizové situace. Úspěšní zájemci pokračují fyzickými testy a zdravotní prohlídkou. Přijatý policista musí absolvovat roční základní odbornou přípravu. Po jejím úspěšném ukončení může nastoupit na požadovanou pozici.

V Plzeňském kraji, kde je velmi malá nezaměstnanost a pro uchazeče o práci velká konkurence výrobních podniků, bylo v minulosti obtížné policisty sehnat. Krajský policejní ředitel Pavel Krákora v lednu při návštěvě Stříbra řekl, že platy policistů se ale stávají konkurenceschopnými. Zatímco například před pěti lety byl nástupní plat zhruba 14 500 korun hrubého, letos je to zhruba o 10 tisíc korun více. Průměrný celostátní plat příslušníků Policie ČR byl loni 40 820 korun.

Autoři

Štítky ČR, policie, personální, Plzeňský

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.