pondělí 6. července 2020 Státní svátek - Mistr Jan Hus

Matka viněná z vraždy syna tvrdí, že s ním po porodu nic nedělala

Matka obžalovaná z vraždy novorozeněte dnes u Krajského soudu v Plzni řekla, že s dítětem po porodu nic nedělala, ani mu nepodvázala pupeční šňůru. Přitom právě podvázání pupečníku bylo jedním z důvodů, proč Nejvyšší soud (NS) zrušil původní trest 17 let vězení pro ženu za vraždu a případ vrátil plzeňskému soudu. NS uváděl, že by bylo nelogické, aby se matka snažila podvázáním pupečníku zachránit dítěti život a zároveň se ho pokoušela jinak usmrtit. Chlapec byl v červenci 2017 nalezen v kritickém stavu v babyboxu a o den později zemřel na následky zranění hlavy.

Obžalovaná dvaatřicetiletá žena z Plzně, která má už devítiletého syna, řekla soudu, že s novorozencem po porodu nijak nemanipulovala, nepodvázala mu pupeční šňůru ani ho neomyla. Porod jí prý překvapil. "Já jsem neměla žádné myšlenky, byla jsem spíš v šoku, že vůbec budu rodit. Počítala jsem s tím, že to bude tak až za dva tři týdny. Bylo to překvapení," řekla. Neměla prý ani čas jinak reagovat, například si dojít pro telefon.

Právě podvázání pupeční šňůry ale hrálo ve prospěch matky roli v rozhodování NS. Soud zmínil, že dítě mělo po porodu podvázanou pupeční šňůru, aby nevykrvácelo, což by podle soudu bylo nelogické, kdyby matka chtěla dítě usmrtit. Podle NS předchozí soudy dostatečně neprokázaly, zda čin skutečně bez pochybností spáchala matka novorozence. Chyběl pro to přímý důkaz. Podle NS ani není vyloučeno, že věc by bylo možné posuzovat jako vraždu novorozence matkou, kde je nižší trestní sazba.

Matka obžalované, která loni u soudu odmítla vypovídat, dnes řekla, že v kritický den našla dceru v koupelně, když šla ráno po probuzení na záchod. Dcera si otírala nohy od krve. Pod umyvadlem ve starém povlečení, které předtím ženy daly psovi, bylo přikryté dítě a vydávalo lehké zvuky. "Byla jsem vyděšená. Ptala jsem se, co mám dělat, ona mi řekla, ať to odvezu do babyboxu," popsala situaci matka obžalované.

Děcko pak zabalila do svého županu, dala do auta a jela k babyboxu. Dcera prý při jejím odchodu z bytu už seděla u stolu, zády k ní, ani se neotočila. "Celou cestu jsem se na něj dívala. Přišlo mi, že je možná předčasně narozené, ani nebrečelo. Bála jsem se celou dobu, co jsem s ním jela, aby bylo živé, protože se nijak neprojevovalo," vypověděla.

Podle obžaloby i předchozích verdiktů žalovaná sama porodila v koupelně živého donošeného chlapce. Těhotenství tajila, dítě nechtěla a chlapce chtěla usmrtit. Způsobila mu hrubým násilím zranění hlavy. V koupelně ji ale vyrušila její matka, která pak dítě odvezla do babyboxu. Z něj ho zdravotníci převezli na neonatologii fakultní nemocnice, kde další den v důsledku zlomenin lebky, krvácení a otoku mozku zemřelo.

Plzeňský soud matku zemřelého chlapce loni odsoudil k 17 letům vězení. Trest později potvrdil i Vrchní soud v Praze. Žena vinu popírala. Nejvyšší soud v Brně pak letos vyslyšel její dovolání a zrušil předchozí rozsudky.

Autoři

Štítky ČR, soud, vražda, děti, Plzeň

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.