Na jednu stranu méně majetkových a hospodářských skutků, na tu druhou více mravnostní kriminality a vražd. Tak lze ve zkratce shrnout statistiky krajského ředitelství policie v Plzni. Oproti předloňskému roku klesla kriminalita o třináct procent, velký podíl na tom nese pandemie koronaviru i novelizace trestního zákoníku, po níž se u některých trestných činů změnila hranice výše škody z pěti na deset tisíc korun.
Během loňského roku evidovali policisté v celém kraji 8 996 trestných činů, objasnit se jich podařilo 44,5 procenta. Ačkoli majetková trestná činnost vykazuje klesající tendence, stále vévodí policejním tabulkám. V minulém roce řešili policisté 4 416 těchto trestných činů, ve valné většině šlo o prosté krádeže a vloupání.
Mírný nárůst zaznamenali kriminalisté u případů znásilnění a pohlavního zneužívání, kdy se loni jednalo o 172 případů.
„Nárůst v počtu skutků policisté zaznamenali u zvlášť závažného zločinu vraždy, kterých jsme evidovali v počtu 10 případů, přičemž v 6 případech sehrály roli osobní vztahy. V sedmi případech se jednalo o kvalifikaci vraždy ve stádiu pokusu a ve zbývajících třech případech šlo o dokonaný trestný čin. Z celkového počtu, vyjma jednoho případu, byly všechny objasněny. V posledním případu, který byl kvalifikovaný jako zvlášť závažný zločin vraždy ve stadiu pokusu, kriminalisté vedou prověřování s podezřelou osobou,“ upřesnila policejní mluvčí Hana Kroftová.
Statistiky také umožňují porovnání jednotlivých okresů. Každoročně je nejvíce trestných činů přímo v Plzni, kde policisté řešili 4 362 případů, což je bezmála polovina veškeré trestné činnosti v celém kraji.
„Pokud se budeme zabývat problematikou recidivy, tak můžeme na základě statistických výstupů konstatovat, že právě na území města Plzně jsme opakovaně stíhali 793 osob, které se již v minulosti dopustily trestné činnosti. Tato skutečnost je opět dána tím, že v krajském městě je vysoká koncentrace osob a anonymní prostředí,“ vysvětluje mluvčí.
Nejméně trestných činů evidovali policisté na Rokycansku (598), Domažlicku (753) a Tachovsku (822).
„Jednou z hlavních priorit letošního roku pro nás bude drogová problematika. V této souvislosti je pro nás také důležitá oblast silničního provozu, a to řízení motorových vozidel pod vlivem omamných a psychotropních látek. Dále nemůžeme podceňovat ani problematiku migrace, které se budeme rovněž v následujícím období věnovat,“ dodal krajský policejní ředitel Jaroslav Vild.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.