Místopředsedu Fotbalové asociace ČR (FAČR) Romana Berbra, který je jedním z obviněných v kauze ovlivňování fotbalových zápasů, poslal soud do vazby. Informovala o tom Česká televize, podle které jde do vazby i sportovní ředitel druholigového Vyšehradu Roman Rogoz. Mluvčí Obvodního soudu pro Prahu 6 Zuzana Barochová na dotaz novinářů informaci nepotvrdila s tím, že vazební zasedání ještě neskončilo.
"Obvodní soud pro Prahu 6 právě rozhodl o vzetí pana Berbra do vazby, byť se domníváme, že k tomu nejsou dány důvody. Podali jsme si na místě stížnost," uvedl v České televizi Berbrův advokát Filip Seifert. "Pokud jde o trestní stíhání, tak s ním nesouhlasíme. Rovněž jsme proti němu podali stížnost a budeme se řádně hájit," dodal.
Soud má dnes rozhodnout o uvalení vazby na čtyři z 20 lidí, které v pátek policie obvinila z ovlivňování výsledků fotbalových zápasů. Vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová v sobotu novinřům řekla, že vazbu navrhuje kvůli důvodné obavě, že by zmíněná čtveřice mohla mařit další průběh vyšetřování působením na svědky a pokračovat v trestné činnosti.
Podle serverů SeznamZprávy.cz a iSport.cz hrozí vazba také rozhodčímu Tomáši Grimmovi a Michalu Káníkovi, který figuroval už v dřívější kauze ovlivňování výsledků.
Vrchní státní zastupitelství v Praze, které kauzu dozoruje, se nevyjádřilo k totožnosti žádného z obviněných. Mezi stíhanými jsou podle iSport.cz i rozhodčí Jiří Houdek, Miloš Vitner, Marek Janoch, Robert Hájek, Michal Myška, Zdeněk Koval, Jiří Kříž, Pavel Vlasjuk, Jan Cihlář a Jiří Musil. Řada z nich hlavně jako asistenti působí i zápasech nejvyšší soutěže.
Je otázkou, co uvalení vazby na Berbra bude pro český fotbal znamenat. Mluvčí FAČR Michal Jurman v pátek uvedl, že předseda asociace Martin Malík se k situaci vyjádří v pondělí. Média Berbra dlouhodobě označují za kontroverzní osobu, která má coby bývalý rozhodčí velký vliv na sudí.
Případ řeší ústecká expozitura Národní centrály proti organizovanému zločinu. Policisté v pátek zasahovali na několika místech republiky včetně sídla FAČR na pražském Strahově.
Dvacítka obviněných je podezřelá z toho, že se účastnili ovlivňování výsledků zápasů v nižších soutěžích prostřednictvím rozhodčích. Kriminalisté tvrdí, že tuto trestnou činnost řídila organizovaná zločinecká skupina. Mělo jít hlavně o utkání Vyšehradu, který v sezoně 2018/19 postoupil z třetí do druhé ligy.
S 13 lidmi zahájili policisté trestní stíhání pro podezření z přijetí úplatku, s třemi pro možné přijetí úplatku ve prospěch organizované skupiny, s třemi pro možnou zpronevěru a podplácení ve prospěch skupiny a s jedním pro zpronevěru, podplácení a přijetí úplatku ve prospěch skupiny.
Za přijetí úplatku hrozí obviněným až čtyři roky vězení, za podplácení až dva roky, za zpronevěru rok až pět let za mřížemi. U trestného činu spáchaného ve prospěch organizované zločinecké skupiny se pak horní hranice sazby zvyšuje o třetinu a trest se ukládá v horní polovině takovéto sazby.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.