Dnes, 09:00
Policisté z Rokycan vyšetřují další případ kyberpodvodu, ve kterém přišel dvaapadesátiletý muž o více než dva miliony korun. Naletěl slibům o výhodném zhodnocení financí prostřednictvím investic do komodit a kurzových rozdílů.
„Poškozený klikl na odkaz na internetu, vyplnil registrační údaje a zanedlouho mu volal poradce slibující skvělé hodnocení. Bohužel místo zhodnocení přišla ztráta peněz,“ uvedl policejní mluvčí Ondřej Hodan.
Podvod se odehrál zhruba mezi květnem a polovinou června. Muže zaujal reklamní odkaz, který sliboval vysoké výnosy z investic do ropy a dalších komodit. Vyplnil základní osobní údaje a během chvíle ho kontaktoval údajný investiční poradce přes komunikační aplikaci.
V první fázi muž zaslal 30 tisíc korun, ale během dalších čtrnácti dnů si sjednal dvě vysoké půjčky. Jednu ve výši 900 tisíc a druhou za 1,2 milionu korun. Obě částky pak odeslal na zahraniční účty. Když začal mít podezření, že se stal obětí podvodu, obrátil se začátkem července na policii.
Pokud byste se stali možnou obětí těchto podvodníků, pokuste se zachovat si chladnou hlavu, zamyslet se nad celou věcí a klidně na chvíli ukončit hovor s tím, že se potřebujete nad celou věcí zamyslet.
„Kolegové z oddělení obecné kriminality v Rokycanech ve věci zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestných činů podvod a neoprávněný přístup k počítačovému systému a neoprávněný zásah do počítačového systému nebo nosiče informací,“ doplnil Hodan.
Policie zároveň znovu varuje veřejnost před podobnými praktikami a nabádá k obezřetnosti. „Pokud byste se stali možnou obětí těchto podvodníků, pokuste se zachovat si chladnou hlavu, zamyslet se nad celou věcí a klidně na chvíli ukončit hovor s tím, že se potřebujete nad celou věcí zamyslet. Většinou vás budou pachatelé od tohoto zrazovat, protože se přeruší psychologické působení a je to první velká indicie, že se vás snaží podvést,“ varuje mluvčí.
Podle něj je důležité neposkytovat citlivé údaje k platebním kartám, bankovnímu účtu ani nepovolovat vzdálený přístup do svých zařízení. Lidé by si také měli ověřovat informace z důvěryhodných zdrojů a nevěřit každé nabídce, i když působí věrohodně.
Chceš nám něco sdělit?Napiš nám