Předvánoční shon nahrává nejen kapsářům, ale také různým internetovým podvodníkům. To potvrzuje také policie, která eviduje řadu podvodů, kdy lidé přišli o desítky i stovky tisíc korun. Kriminalisté proto nabádají k opatrnosti.
Před nedávnem kontaktovali podvodníci jednu z poškozených prostřednictvím SMS zprávy. Neznámý muž se vydával za jejího syna s tím, že má nové telefonní číslo a že mu byl odepřen přístup do jeho internetového bankovnictví. Žena pak ze svého účtu v několika transakcích odeslala na několik účtů více než 570 tisíc korun. Teprve poté kontaktovala svého syna na jeho starém telefonním čísle a zjistila, že byla uvedena v omyl, že její syn nové telefonní číslo nemá a že ji ani nežádal o peněžní prostředky.
Jiné ženě telefonoval údajný pracovník banky, že byly zneužity její doklady při sjednání úvěru, a poté další bankéř, že potvrzuje její žádost o úvěr. „To žena odmítla, že o žádný úvěr nežádala. Poté byla instruována, aby přeposlala své finanční prostředky na zabezpečený účet. Přišla tak o 220 tisíc korun,“ shrnula mluvčí policie Dagmar Brožová.
Není to jediný takový případ. Další žena byla kontaktována dalším údajným bankéřem s tím, že také měla údajně žádat o půjčku. Když toto žena odmítla, bankéř jí přesvědčil, že její účty tedy mohou být napadeny a že je nutné peníze přeposlat na chráněný účet. Během telefonátu žena podle instrukcí provedla několik transakcí v celkové výši 570 tisíc korun. O peníze přišla.
K dalším podvodům došlo v souvislosti s vidinou zbohatnutí na kryptoměnách. Jednoho muže kontaktoval telefonicky jiný muž, který mu navrhoval převod kryptoměny z jeho portfolia. Poškozený nainstaloval do mobilního telefonu aplikaci, pomocí které mělo dojít k převodu financí. Tím umožnil vzdálený přístup podvodníkovi, který si zažádal o úvěr na jméno poškozeného. Banka mu pak poskytla půjčku ve výši 1 150 000 korun.
Jiný muž byl také podveden, a to při údajném převodu kryptoměny. Neznámému muži po telefonu naslouchal a podle jeho instrukcí umožnil vzdálený přístup do svého internetového bankovnictví. První transakce ve výši 85 tisíc korun byla bezpečnostním systémem banky zablokována, dalších 60 tisíc korun však poškozený odeslal.
Dalšímu muži přišla SMS zpráva s odkazem na podvodné stránky správy sociálního zabezpečení. Po rozkliknutí odkazu byl telefonicky kontaktován a naváděn k převodu sumy 100 tisíc korun na zabezpečený účet. Poškozený však byl obezřetný, telefon zavěsil, vše zkonzultoval s pracovníky své banky.
Právě obezřetnost je na místě. „V tomto předvánočním období předpokládáme, že intenzita jednání podvodníků bude sílit. Každý z nás dostává různé e-mailové nabídky či potvrzení objednaného zboží. Buďme ostražití a na podezřelé e-maily či odkazy vůbec nereagujme. Nereagujme také na nabídky rychlého zbohatnutí v kryptoměně či jiným způsobem. Opatrní buďme také při prodeji a nákupu věcí na internetových prodejních portálech. Informace od neznámého bankéře je dobré si ověřit u svého oficiálního bankéře nebo na oficiálních stránkách finančních ústavů,“ uzavřela mluvčí policie.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.