Počasí dnes22 °C, zítra22 °C
Neděle 4. června 2023  |  Svátek má Dalibor

České dráhy neuspěly ani u odvolacího soudu ve sporu se Škodou Transportation kvůli miliardovému doplatku

V dlouhodobém sporu se Škodou Transportation neuspěly České dráhy u odvolacího soudu se svou snahou zvrátit spor týkající se arbitráže. Na jejím základě doplatily strojírenské firmě Škoda Transportation (nyní Škoda Group) 1,2 miliardy korun za dodávku lokomotiv. Jde o kauzu, kdy výrobce nedodal dopravci včas lokomotivy z důvodu změny předpisů během jejich vývoje.

Vrchní soud v Praze potvrdil rozhodnutí pražského Městského soudu z loňského října, který zamítl všechny námitky drah, včetně té na podjatost jednoho z rozhodců. Odvolání proti rozsudku není možné, do dvou měsíců se dá podat dovolání prostřednictvím soudu prvního stupně.

Soudy se začaly kauzou znovu zabývat poté, co spor loni v létě otevřel Nejvyšší soud. Ten uznal námitku Českých drah, že justice chybovala, když se odmítla zabývat údajnou podjatostí jednoho z rozhodců. Městský soud v Praze na podzim všechny námitky drah zamítl a k možné podjatosti uvedl, že nebyl naplněn předpoklad, že by k tomu byly důvodné pochybnosti.

Dráhy se s tím nechtěly spokojit, ale odvolací soud teď potvrdil rozhodnutí soudu prvního stupně, a to především ve věci podjatosti jednoho z rozhodců. "Odvolací soud po zralé úvaze dochází k závěru, který byl vysloven soudem prvního stupně. Ze všech důvodů jsme se rozhodli potvrdit tento rozsudek jako věcně správný," uvedl při čtení rozsudku soudce Michal Krenk.

České dráhy uváděly, že podjatost vycházela z faktu, že rozhodce Milan Polák byl vysoce postaveným členem advokátní kanceláře Weinhold Legal, která se stala součástí globální poradenské skupiny Ernst & Young (EY). Pod tu spadá je i znalecký ústav E&Y Valuations, který pro Škodu Transportation zpracoval dva znalecké posudky 2014. Prvoinstanční i odvolací soud to tak ale neviděl. "Chybí nám tam konkréta, která by podjatost mohla založit," řekl Krenk s tím, že u Poláka nejde o porušení ekonomické nezávislosti ani subjektivní nestrannosti.

České dráhy nedostanou zpět 1,2 miliardy od Škody Transportation, potvrdil odvolací soud

České dráhy nedostanou zpět 1,2 miliardy korun, které v minulosti doplatily strojírenské firmě Škoda Transportation za dodávku lokomotiv. Vrchní soud v Praze dnes při řešení odvolání státního dopravce potvrdil rozhodnutí soudu prvního stupně,...

Národní dopravce si u Škody objednal 20 lokomotiv zhruba za 2,5 miliardy Kč. Lokomotivy měl převzít roku 2009, první stroje ale dostal až v roce 2013 a bez části povolení jezdit v zahraničí. Škoda obhajovala pozdní dodání změnou předpisů během vývoje lokomotiv a obrátila se na arbitrážní soud s požadavkem na doplatek kupní ceny. Dráhy se naopak dožadovaly miliardové pokuty za pozdní dodávku. Arbitráž v roce 2015 přiznala Škodě Transportation za lokomotivy doplatek 1,2 miliardy korun. Dráhy rozhodnutí arbitráže neuznaly a snaží se rozhodnutí zvrátit.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto skodagroup.com

Štítky soud, České dráhy, Škoda Transportation, spor, lokomotivy, rozhodčí řízení, Vrchní soud v Praze, dodávka lokomotiv

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Založením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.