Ze záchytného zařízení pro zajištění cizinců v Balkové na severním Plzeňsku uprchlo v úterý večer kolem deseti osob převážně ze severní Afriky. Policie ve středu dopoledne pokračuje v pátrání po uprchlících i za pomoci vrtulníků Letecké služby Policie ČR. Do akce byly nasazeny desítky policistů. Stále se ještě nepodařilo dopadnout všechny uprchlé cizince. Další podrobnosti zjišťujeme.
„Přesné počty uprchlých cizinců jsou v současnosti předmětem šetření. Jedná se o cizince původem převážně ze severní Afriky, kteří jsou zajištěni v zařízení z důvodu realizace správního vyhoštění do země původu, nikoliv z důvodu podezření z páchání trestné činnosti. Veřejnost bychom rádi požádali o jakékoliv informace týkající se jejich případného aktuálního pohybu,“ uvedla Policie v úterý večer na Twitteru. Podle pozdějších informací se o útěk ze zařízení večer pokusilo asi 30 cizinců, převážně z Alžíru. Mimo zařízení se jich mělo dostat kolem deseti. Ještě před půlnocí se policistům podařilo část uprchlíků dopadnout.
Zařízení pro zajištění cizinců v Balkové spadá pod Správu uprchlických zařízení. Slouží k zajištění cizinců, kterým bylo vydáno pracovníky cizinecké policie rozhodnutí o správním vyhoštění a zajištění. Klientelu zařízení tvoří osoby, které se pobytem na území ČR dostaly do rozporu se zákony ČR. Zajištěny mohou být jen osoby ve věku nad 15 let. Vnější ostrahu zařízení zajišťuje Police ČR, vnitřní smluvní bezpečnostní agentura.
Lidé mají s výjimkou nočního klidu relativně volný pohyb, mohou využívat sportoviště nebo kulturní místnost. V Balkové fungovalo záchytné středisko pro uprchlíky od roku 1998 do konce roku 2005, poté sloužilo jako policejní školící středisko, své zázemí tam v minulosti našli i policejní psovodi. Od roku 2016 místo opět slouží k zajištění nezvaných hostů.
V roce 2002 zažilo zařízení velkou vzpouru a nepokoje. Tehdy tam panovala jiná pravidla. Cizinci si stěžovali na nevyhovující režim v táboře, kdy museli trávit 23 hodin zavření na celách, bez možnosti nějakého zaměstnání nebo jiné formy trávení volného času. Dál jim vadil fakt, že nemohou bolně telefonovat a jiným vadila strava, která pro část muslimů byla nepřijatelné. Vše vyvrcholilo právě nepokoji, kdy cizinci z oken svých cel vyvěsili transparenty a pokřikovali na novináře. Na základě toho navštívila zařízení delegace Výboru proti mučení při Radě Evropy, jež dospěla k rozhodnutí, že se podmínky v táboře musí zlepšit.
Obdobnou situaci zažila Balková ještě v květnu 2017. Dva Nigerijci se tehdy zabarikádovali v místnosti izolace a odmítali ji opustit. Jejich agrese se čím dál více stupňovala až začali na policisti házet nábytek. Postupně se k nim přidalo dalších třináct cizinců. Vše ale rychle vyřešila zásahovka, která muže vyvedla a zpacifikovala. Nikdo tehdy nepřišel k úrazu.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.