Přestupky, krádeže, podvody a násilná trestná činnost. To jsou skutky, které v policejní statistice nejvíce dominují na území západočeské metropole. Jak je na tom váš obvod můžete zjistit díky interaktivní mapě kriminality, kterou připravilo ministerstvo vnitra spolu s Policií ČR.
Podle této mapy řešila policie na území Plzně za jeden rok bezmála 27 tisíc skutků. Drtivou většinu představují přestupky, kterých je 22 682. Na druhém místě jsou krádeže a vloupačky (2 397), následuje jiná majetková trestná činnost (734) a podvody (371). Hranici tří se případů překročila také násilná trestná činnost (314), do níž spadají vraždy, vydírání, rvačky nebo například únos.
Nejvíce případů řešili kriminalisto v největším plzeňském obvody, tedy v tom centrálním. Podle mapy zde za posledních 365 dní došlo k bezmála 14 tisícům skutků. Na nelichotivém druhém místě je obvod Plzeň 1 (4 661) a v první trojce je také Plzeň 4 (2 878 případů.) Nejméně práce měli policisté v uplynulém roce v Malesicích (29) a Radčicích (38).
„Nástroj, slouží veřejnosti, obcím a jejich městským a obecním policiím a Policii ČR, pomáhá snižovat kriminalitu, cíleně plánovat policejní hlídky i preventivní opatření do rizikových míst či snižovat administrativu. Projekt řadí Českou republiku mezi země s nejefektivnějším a nejotevřenějším zpracováním dat o kriminalitě,“ vysvětluje mluvčí ministerstva vnitra Klára Dlubalová.
Mapa rok procházela testováním. Nyní je volně přístupná. „Že je to skvělý nástroj, to vím i z vlastní zkušenosti z mého domovského Kolína. A mám velkou radost, že i ostatní obce, potažmo obecní a městské policie považují mapy kriminality za již nepostradatelné a plánují je využívat do budoucna,“ uvedl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN).
Mapa funguje ve třech režimech. Veřejnosti poskytuje informace o počtech trestných činností v jednotlivých městech nebo konkrétních lokalitách. Druhý režim funguje pro obce a samosprávy. Vedení města získá přehlednější informace, které pomůžou například k plánování hlídek městské policie. „Třetí rovinou jsou prediktivní mapy kriminality. Ty může využít například Policie ČR pro plánování služeb policistů a jejich vysílání do vytipovaných lokalit,“ dodává Dlubalová.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.