Oproti hrozivým číslům z minulého týdne poklesl v Plzeňském kraji počet nových případů koronaviru. Za pondělí v regionu přibylo 794 pozitivně testovaných osob na covid. Naopak na absolutní maximum od začátku pandemie vyšplhala čísla minulé úterý, kdy byl denní nárůst nových případů 1585. Za rok trvání pandemie se v kraji nakazilo dosud 80 506 lidí, víc než 13,6 procenta jeho obyvatel. Kapacity nemocnic vyčleněné pro covidové pacienty jsou dál téměř vyčerpané, zejména v intenzivní péči.
V pondělí zemřelo dalších osm lidí s covidem-19. Za celou dobu pandemie umřelo v kraji 1374 lidí s covidem, z toho jen za březen 165. Právě v tomto měsíci jsou zatím nejvyšší denní počty zemřelých. V průměru je to denně víc než 20 úmrtí s covidem. V únoru, kdy zemřelo za měsíc dosud rekordních 376 nakažených lidí, připadlo na den v průměru přes 13 úmrtí.
Aktuálně je v kraji 13 701 nakažených. Nejhorší situace je nyní v okrese Plzeň-sever, kde se za posledních sedm dní nakazilo 811 lidí, to je 1014 nemocných na 100 000 obyvatel, což je třetí nejvyšší poměr mezi okresy v Česku. Na Tachovsku, které bylo několik dní nejpostiženějším okresem v zemi, počty nakažených klesají. Za sedm dní se tam nakazilo v přepočtu 830 lidí na 100 000 obyvatel, což je méně než například na Klatovsku nebo v Plzni-městě. V Plzni-městě se nakazilo za sedm dní celkem 1690 lidí, to je 890 nakažených na 100 000 obyvatel.
Nemocnice v kraji mají stále jen minimum volných lůžek pro intenzivní péči o covidové pacienty. Podle ministerstva je dnes v kraji volných 31 ze 172 intenzivních lůžek JIP/ARO, žádné ale není pro covidové pacienty. Volných je pět z 96 upravených intenzivních lůžek s plicní ventilací pro pacienty s covidem. Reprofilizovaných standardních lůžek s kyslíkem určených pro nemocné s covidem je v kraji 67 z 515. Standardních lůžek s kyslíkem není obsazeno 390 z 1207, volná ale nejsou pro covidové pacienty. K dispozici jsou dva z pěti přístrojů ECMO na mimotělní okysličování krve.
V celém kraji bylo dnes dopoledne hospitalizováno 685 nemocných s covidem, z toho 137 bylo v těžkém a 363 ve středně těžkém stavu, uvedla mluvčí kraje Eva Mertlová.
"V plzeňské fakultní nemocnici je hospitalizováno celkem 282 covid pacientů i mimo covidová pracoviště. Na přístroji podporující mimotělní oběh jsou napojeni tři pacienti, dalších 43 je na plicní ventilaci. Na lůžkách intenzivní péče covid leží 78 pacientů," informovala mluvčí ne mocnice Gabriela Levorová.
"V nemocnicích Plzeňského kraje opět mírně stoupl počet pacientů, kteří se léčí z onemocnění covid-19. V nemocnicích akutní péče jich je hospitalizováno 281, z nichž 46 je na lůžkách intenzivní péče. Všechny krajské nemocnice se pomalu blíží maximálním kapacitám, které mohou pro covidové pacienty vyhradit a personálně zajistit. Další lůžka lze otvírat už pouze s další pomocí externích zdravotníků," uvedl mluvčí krajských nemocnic Jiří Kokoška. Nadále proto nemocnice upozorňují na Společnou výzvu lékařům a zdravotníkům, v níž představitelé kraje a nemocnic žádají zdravotníky z ambulantní sféry o zvážení personální výpomoci právě v lůžkových zařízeních.
Nemocnice Plzeňského kraje opět navýšily zhruba o tři stovky počet prováděných vyšetření veřejnosti na onemocnění covid a to jak PCR tak i antigenními testy. Přibližně je jich 9600 za týden. I když kapacity stacionárních i mobilních odběrových míst rostou, daří se je velmi rychle plnit. Kvůli povinnému testování je totiž využívají hlavně řidiči mezistátní dopravy a přeshraniční pracovníci a nově také zaměstnanci tuzemských firem, které přenáší svoji povinnost testovat zaměstnance přímo na ně samotné.
Dobrou zprávou je, že se stále navyšuje počet naočkovaných osob. Krajské nemocnice podaly vakcínu už 10550 zájemcům zejména z řad zdravotníků, seniorů a od minulého týdne také pedagogům. Druhou dávkou už bylo ukončeno očkování u 3770 osob. Stále platí, že rychlost očkování je závislá na množství očkovacích vakcín z centrální distribuce, které bohužel neodpovídá kapacitám očkovacích míst.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.