úterý 20. dubna 2021 Marcela

Přeměna Domažlické nemocnice vrcholí, nově má k dispozici 87 covidových lůžek

Transformace Domažlické nemocnice na zařízení specializované na covidovou péči právě vrcholí. Po první a druhé etapě vzniklo v pondělí na lůžkové stanici chirurgie A nových 20 covidových lůžek. Ta se prakticky všechna velmi rychle zaplnila. Dnes by měla mít nemocnice k dispozici dalších 24 covidových lůžek, celkem jich bude 87.

„V pondělí večer jsme dokončili transformaci chirurgického oddělení. Od úterka jsme tak měli k dispozici 63 lůžek pro covidové pacienty. Ještě v ten samý den a během středy se prakticky všechna zaplnila. Přijímali jsme hlavně pacienty přímo z terénu, nejčastěji z Domažlicka a Tachovska,“ říká ředitel Domažlické nemocnice Petr Hubáček.

Po změně režimu na chirurgickém oddělení se mělo v dalších etapách transformovat interní oddělení. Vedení nemocnice ale tento původní plán přehodnotilo a nová covidová lůžka vznikají na oddělení následné a dlouhodobé péče.

„Lůžková stanice ONDP je větší a může tu vzniknou 24 nových covidových lůžek, na interně by to bylo jen 20. A v současné situaci je pro nás jednodušší uvolnit od necovidových pacientů lůžka následné péče než akutní na interním oddělení,“ vysvětluje ředitel s tím, že necovidové pacienty v následné péči přebírají z velké části i domovy pro seniory a nemocnice následné péče. Pro akutní pacienty bez onemocnění covid se lůžka v jiných zařízeních hledají také jen velmi těžko.

Nemocnice ve čtvrtek také přijala od Správy státních hmotných rezerv dalších osm JIPových. Celkem jich má tedy zapůjčeno už 16. A obdržela i dalších 15 kusů přístrojů mimotělní plicní podpory (HFNO), kterých je tedy v nemocnici už 30.

Volná kapacita nemocnic v kraji se už vyčerpala 

Nemocnice Plzeňského kraje mají od minulého týdne prakticky trvale zaplněné lůžkové kapacity pro covidové pacienty. Zatím však nemusely právě i díky navýšení kapacit v Domažlicích převážet pacienty do jiných regionů. Krajské nemocnice samozřejmě velmi úzce spolupracují i s nemocnicemi v Plzni. "V tuto chvíli už ale nemůžeme přijímat pacienty z jiných krajů," říká mluvčí krajských nemocnic Jiří Kokoška.    

O dalším postupu transformace v Domažlické nemocnici se bude rozhodovat v dalších dnech. Všem pacientům z Domažlicka je samozřejmě k dispozici veškerá ambulantní péče, nemocnice se dokáže postarat o všechny interní i chirurgické pacienty a bez jakékoli změny funguje dětské i gynekologicko-porodnické oddělení. 

I když se Domažlická nemocnice potýkala s koronavirem ve zvýšené míře už v jarní i v podzimní vlně, nyní je podle ředitele situace nejhorší. „Na jaře to byla procházka růžovým sadem, teď je to desetkrát dvacetkrát horší - množstvím, průběhem a agresivitou této britské mutace. Lidé se rychleji nakazí a ten průběh je šílený. I mladí lidé jsou ve velmi vážném stavu," konstatoval Hubáček.

Do nemocnice se dostávají i mnohem mladší lidé než dosud. Nemocní, kteří by ještě na podzim před šířením britské mutace zvládli nákazu domácím léčením, dnes musí být hospitalizovaní. V nemocnicích končí mohem větší procento nakažených, řekl ředitel „Devadesáté ročníky (narození) nejsou výjimkou, i když nedominují. Osmdesáté a sedmdesáté ročníky jsou úplně běžné," poznamenal.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto NPK

Štítky COVID-19, koronavirus, nemocnice, Domažlice, covidové centrum

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.