neděle 28. února 2021 Lumír

Další dodávka 4875 dávek vakcíny dorazila do Plzeňského kraje, už si je rozdělují očkovací centra

Přesně 7984 osob se podařilo naočkovat k 20. lednu v Plzeňském kraji. Aktivní očkovací centra by zvládla daleko více klientů, bohužel chyběly další vakcíny. Nová a zatím nezkrácená dodávka 4875 dávek vakcíny naštěstí dorazila ještě téhož dne a už se pracuje na jejich rozdělení a distribuci. V příštích dnech se bude pokračovat v očkování zdravotnického personálu, dále pak v zařízeních pro seniory a uvolnily se i termíny pro individuálně zaregistrované seniory nad 80 let.

Volnou očkovací kapacitu pro seniory 80+ jsme si mohli vyzkoušet v reálu. Odpoledne se nám během tiskové konference s hejtmankou Ilonou Mauritzovou (ODS) podařilo zaregistrovat na nedělní termín našeho rodinného příslušníka v očkovacím centru v Klatovské nemocnici. „Jsem ráda, že to funguje,“ komentovala náš úspěch v přímém přenosu hejtmanka.  

V Plzeňském kraji je naočkováno 1187 seniorů z domovů, ale i těch, kterým už se podařilo získat termín v registračním systému. Tento systém ovšem nerozlišuje, kolik seniorů bylo očkováno v domovech a kolik individuálně v očkovacích centrech. Vedle toho prošli očkováním zejména zdravotníci z nemocnic a zdravotničtí záchranáři. Těch je naočkováno 301 z celkového počtu 504 záchranářů. „Prakticky máme naočkované téměř všechny, kteří měli o vakcínu zájem,“ shrnuje ředitel ZZS PK Pavel Hrdlička.

Kraj obdržel další dodávku očkovacích vakcín

Do konce ledna by měl Plzeňský kraj obdržet dalších 4 875 dávek vakcíny proti nemoci covid-19. „Navzdory centrálnímu poklesu dodávek očkovací vakcíny Pfizer, obdržely nemocnice Plzeňského kraje na dalších sedm dní dvojnásobek vakcín než v předchozích dvou dodávkách. Konkrétně si dnes Klatovská nemocnice převzala v Plzni a uložila do mrazicího boxu 390 lahviček vakcíny, tedy zhruba 2200 dávek,“ uvedl mluvčí krajských nemocnic Jiří Kokoška.

Ještě dnes nebo v dalších dnech si své podíly odvezou i Domažlická, Stodská a Rokycanská nemocnice a také městská nemocnice v Sušici. Krajské nemocnice budou pokračovat v očkování klientů v domovech pro seniory, ale hlavně navýší očkování zájemců z rezervačního systému, tedy seniorů ve věku nad 80 let. Termíny pro ně budou uvolňovat postupně dle organizace očkování v jednotlivých zařízeních.

"V Plzeňském kraji se tento týden zapojila do očkování další dvě plánovaná očkovací centra. Očkuje se ve Zdravotním ústavu v Plzni a také na poliklinice v Tachově, kde provoz zajišťuje společnost Léčebné lázně Konstantinovy Lázně. Očkovací centra fungují v Plzni ve Fakultní nemocnici, dále v Privamedu, na EUC Klinice Plzeň, na Denisově nábřeží a ve Zdravotním ústavu (bývalý Purkyňův pavilon)," informovala hejtmanka Ilona Mauritzová. 

Mimo Plzeň se očkuje v krajských nemocnicích – v Domažlicích, Stodě, Klatovech a Rokycanech, dále také městská nemocnice v Sušici. Oblast Tachovska zajišťují Léčebné lázně Konstantinovy Lázně, které očkují na Poliklinice v Tachově a obsluhují mobilními týmy také oblast Plzeň-sever. Během příštího týdne bude zprovozněno další očkovací centrum v Plzni, a to v bývalé železniční poliklinice, dnes Poliklinika Agel Plzeň.

S očkováním na severním Plzeňsku a Tachovsku, kde není žádná nemocnice, pomáhají týmy z Léčebných lázní Konstantinovy Lázně. „Jezdí po sociálních zařízeních jako mobilní očkovací týmy a očkují v Tachově. Ve spolupráci se starosty se jedná i o očkování například v Boru, Stříbře či Plané. Na severním Plzeňsku by se mohlo očkovat i ve spolupráci s EUC klinikou například v Plasích nebo v Manětíně“ uvedla hejtmanka.

Zatím se stále ještě v Plzeňském kraji očkuje výhradně vakcínou firem Pfizer a BioNTech. Vedení kraje teď obdrželo dopis a příslib, že by měly přijít i vakcíny Moderna.

Průtokové očkovací centrum se zatím nestaví

Vzhledem k opožděným a zmenšeným dodávkám vakcíny kraj zdrží oproti původním plánům budování očkovacího centra v Plzni, které by mělo kapacitu až 1000 lidí, až přijde na řadu očkování veřejnosti. Kraj chtěl mít centrum hotové na konci února a v březnu začít s očkováním veřejnosti. To se ale nestane. Budovat se začne až v březnu. Hotové může výt do pěti dnů.

Existuje několik možností, kde by se mělo v Plzni velké průtokové očkovací centrum vybudovat. Jedná se například o areál DEPO2015. Ve hře jsou ale i jiná místa. Rozhodnutí o průtokovém centru padne v pondělí. Fungovat by mělo až do podzimu.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Zuzana Reifová

Štítky očkování, vakcína, distribuce vakcín, vakcína proti koronaviru, očkovací centra, Plzeňský

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.