Pandemie koronaviru: Za neděli odhalily testy téměř 3400 případů covid-19

Autoři | Foto Pixabay.com

V Česku v neděli přibylo 3364 potvrzených případů nemoci covid-19, což je nejvyšší nedělní hodnota za posledních šest víkendů. O týden dříve bylo nově odhaleno zhruba 2000 případů. Rizikové skóre PES zůstává čtvrtým dnem v řadě na 76 bodech, tedy na spodní hranici nejvyššího stupně epidemické pohotovosti.

V Plzeňském kraji je aktuálně 3866 případů nákazy. Nejhorší situace v nejlidnatější části kraje, tedy na Plzni-městu, kde je podle hygieniků aktuálně 1104 pozitivně testovaných. Hned následuje Domažlicko (717), Tachovsko (588), severní Plzeňsko (480), jižní Plzeňsko (422), Klatovsko (355) a Rokycansko (180).

Od březnového začátku epidemie covidu-19 bylo na území Plzeňského kraje zaznamenáno 33408 nakažených z nichž 401 zemřelo.

Beze změny je pro dnešek i druhé rizikové skóre PES, které zohledňuje kromě náročnějších a spolehlivějších PCR testů i rychlejší antigenní testy. Čtvrtým dnem má hodnotu 66 bodů ze 100. Antigenním testem se může od půlky minulého týdne nechat na koronavirus bezplatně otestovat každý klient kterékoliv z českých zdravotních pojišťoven.

Od začátku epidemie se v Česku novým typem koronaviru prokazatelně nakazilo 627.523 lidí, z toho přibližně 104.000 od začátku prosince. Zhruba 85 procent nakažených se uzdravilo, aktuálně nemocných je 82.426.

Nejvýrazněji se nemoc v posledních dnech šíří v Ostravě a na Rychnovsku. V Ostravě se za posledních sedm dní nakazilo téměř 632 lidí na 100.000 obyvatel, v okrese Rychnov nad Kněžnou 624.

V českých nemocnicích bylo v neděli podle údajů ministerstva zdravotnictví 4398 lidí s covidem, 588 z nich v těžkém stavu. O týden dříve bylo hospitalizovaných o 43 více. Většina lidí s infekcí má lehký průběh nemoci, hospitalizaci vyžaduje zhruba 5,5 procenta aktuálně nakažených.

S prokázaným covidem dosud v Česku zemřelo 10.411 lidí, z toho 35 tuto neděli. Od začátku prosince zemřelo 1887 lidí s novým koronavirem.

Laboratoře v Česku udělaly v neděli 10.715 testů na nový koronavirus. Pozitivních bylo 31,4 procenta prvně testovaných vzorků, nejvíc od 7. listopadu.

Protiepidemická opatření v Česku v současnosti odpovídají čtvrtému stupni systému PES. Jeho bodová hodnota se ale už čtvrtý den drží v pátém, tedy nejvyšším pásmu rizika. O přechodu k přísnějším opatřením by musela rozhodnout vláda. Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) se tím ministři budou zabývat na středečním zasedání.

Ohodnoť článek

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky koronavirus, nákaza, COVID-19, ohnisko, statistika, Plzeňský kraj, Česko, pandemie covidu-19, nemoc, Protiepidemický systém České republiky, okres Domažlice, Andrej Babiš, okres Tachov, Ostrava

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.