sobota 5. prosince 2020 Jitka

Domov sociálních služeb v Liblíně pracuje z posledních sil, pozitivních je 89 klientů a 39 zaměstnanců

Domov sociálních služeb Liblín na Rokycansku má po druhém sobotním testování 89 pozitivních klientů celkem ze 132 seniorů a mentálně postižených a 39 zaměstnanců, tedy polovinu. Podle slov ředitele Petra Kounovského je zařízení zřejmě nejpostiženější koronavirem v Plzeňském kraji a jede takzvaně jen s šíleně odřenýma ušima.

V počtu 89 klientů je 73 lidí, jimž vyšly pozitivní výsledky už minulé úterý, kdy bylo 17 pozitivních zaměstnanců. "Pomáhají nám čtyři studenti vyšší odborné školy v Plzně. Pracují i u lůžek. Jezdíme si pro ně," uvedl ředitel Kounovský. Domov by jich vzal více. Podle Kounovského potřebuje překlenout současnou situaci do středy, kdy končí desetidenní karanténa pozitivních z prvního testování. "Mohli by už snad ve čtvrtek po tom svátku nastoupit, pokud nám je lékaři uvolní," uvedl.

Podle ředitele zůstala v prádelně, kde z pěti zůstala jedna, respektive dvě ženy. Jedna z nich ještě nemá výsledek testu. "Potřebujeme prát pořád. Děvčata nahoře musí mít denně čisté oblečení, aby byla zajištěna dezinfekce," uvedl. Domov včera začal oslovovat všechny bývalé pracovníky, kteří jsou ochotni pomoci.

"Už se nám ale vzpamatoval stravovací provoz, ale musím hodně klepat. Tam to bylo pomalu na zavření. Jakžtakž drží údržba," uvedl Kounovský. Podle něj nabídl krajský epidemiolog Petr Pazdiora, že zajistí pomoc armády. "Sám se ozval, sám komunikoval," uvedl.

Kounovský ocenil solidaritu různých firem, které mu dovezly roušky, rukavice a ochranné obleky. i řadu dalších věcí. Klienti komunikují s rodinami a přáteli dvěma tablety, které domov dostal darem. "A také přes můj notebook, který jsem si koupil k Vánocům a ještě jsem ho nepoužil. Dal jsem ho do první a teď do druhé vlny. Klienti tak mluví aspoň přes skype," uvedl ředitel. Časy hovorů jsou s rodinnými příslušníky domluvené na přesný čas, lidem techniku odnese na pokoj a zapojí ji sestra či sociální pracovník. Určitě by přišla  vhod i další podobná technika, která by umožnila spojení klientů s rodinami.  

Ohodnoť článek

Autoři | Foto Pixabay.com

Štítky COVID-19, koronavirus, počet nakažených, domov pro seniory, sociální služby, Liblín, Plzeňský

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.