Počasí dnes24 °C, zítra23 °C
Středa 27. září 2023  |  Svátek má Jonáš
Bez reklam

Odběrová místa na covid-19 v Plzeňském kraji zvyšují kapacitu, zájem je značný

Poptávka po testech na koronavirus stoupá v Plzeňském kraji, odběrová místa proto zvyšují kapacity a prodlužují provozní dobu. Například plzeňská soukromá Bioptická laboratoř nabízí nyní odběry až do 22:00 a tento týden chce zhruba zdvojnásobit odběrovou kapacitu.

Nemocnice Plzeňského kraje, které zatím provozují odběrové místo pouze v Klatovské nemocnici, chtějí tento týden přidat další odběrové místo v Rokycanské nemocnici.

V Bioptické laboratoři nyní odeberou přes 200 vzorků denně, kolem třetiny představují samoplátci, ostatní jsou indikovaní pacienti. "Pokud se nic nestane, chtěli bychom ještě do konce týdne zvýšit kapacitu odběrů na víc než 400 denně," řekla ředitelka Bioptické laboratoře Zdeňka Dušková. Provozní dobu na odběry laboratoř rozšiřuje podle toho, jak se jí objednávkami zaplňují vypsané termíny. Dřív byla provozní doba odběrového místa do 17:00, teď se posouvá. Déle než do 22:00 ale odběrové místo otevřené nebude.

Laboratoř zároveň odebrané vzorky vyhodnocuje. Denně tak zpracuje kolem 1200 vzorků, řekla Dušková. "Vozíme sem Liberec, Mladou Boleslav, Sušici, celý západočeský kraj. Zatím nic neodmítáme. Kdokoliv se ozve, že potřebuje testy, tak není problém," řekla. Kapacita laboratoře na provedení testů je asi 2000 vzorků denně, dá se ještě navýšit. "Na strop kapacity jsme si zatím ještě nesáhli," dodala Dušková.

Provozní dobu v odběrovém místě v bývalé vojenské nemocnici postupně prodlužuje také plzeňská fakultní nemocnice. Krajem zřizované nemocnice mají zatím odběrové místo pouze v Klatovské nemocnici. "Dosud se zde odběry prováděly dva dny v týdnu, tento týden se přidal třetí odběrový den," řekl mluvčí nemocnic Jiří Kokoška. Nemocnice podle něj provede za jeden den kolem 80 odběrů pro samoplátce i pacienty indikované hygieniky či lékaři.

Termíny pro samoplátce jsou obsazené, nejbližší možný je až příští pondělí. "Nejspíš v pátek se otevře ještě odběrové místo v Rokycanské nemocnici," řekl Kokoška.

Hodnocení článku je 20 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Zdeněk Vaiz

Štítky COVID-19, koronavirus, odběrová místa, nemocnice, laboratoře, Plzeňský kraj, laboratoř, Klatovská nemocnice, a.s., Rokycanská nemocnice, a.s., Nemocnice Plzeňského kraje, a.s., Bioptická laboratoř, Fakultní nemocnice Plzeň, Liberec

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Odběrová místa na covid-19 v Plzeňském kraji zvyšují kapacitu, zájem je značný  |  Koronavirus  |  Plzeňská Drbna - zprávy z Plzně a okolí

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.