pátek 10. dubna 2020 Darja

Kraj chrání řidiče veřejné dopravy a vyzývá dobrovolníky, ať nepřestávají šít roušky

Vedle lékařů a dalšího zdravotnického personálu jsou další nejohroženější skupinou na nákazu novým koronavirem řidiči veřejné dopravy. Právě řidiče teď pomáhá Plzeňský kraj vybavit dostatečným množstvím ochranných prostředků.

„Moc si neumím představit, jak bychom vše zvládli bez řidičů ve veřejné dopravě. Ti jsou ale za současných okolností jednou z nejohroženějších skupin obyvatel. Proto jsem rád, že jsme právě pro ně na Plzeňském kraji zajistili desinfekci na ruce, respirátory a roušky," řekl hejtman Josef Bernard (ČSSD). 

„Řidiči zatím obdrželi desinfekci na ruce v počtu 400 kusů/50 ml a 400 kusů/200 ml, k tomu 89 litrů desinfekce do vlastních nádob. Řidičům jsme dále také rozdělili zhruba 3100 kusů respirátorů a 1000 kusů roušek. Pro dopravce bychom chtěli do konce týdne získat dalších 300 litrů desinfekce na ruce,“ uvedl hejtman Plzeňského kraje .

Hejtman dále žádá, aby se přihlásily firmy a fyzické osoby, které jsou schopny provádět plošnou dekontaminaci prostor a ploch. Plošná karanténní opatření budou v budoucnu nahrazena selektivní ochranou osob a ploch. „Na jejich aplikaci vás budeme nutně potřebovat,“ apeluje hejtman.

V průběhu víkendu a začátku týdne distribuoval kraj „citlivým“ povoláním a organizacím 56 tisíc respirátorů, 158 tisíc jednorázových roušek, tisíce litrů desinfekce, tisíce jednorázových rukavic, stovky ochranných brýlí a štítů. Zásobuje se celkem 1700 organizací či fyzických osob.

„Naše krajské manufaktury společně s dobrovolníky šijí 2 500 poctivých bavlněných roušek pro opakované použití denně. Přestože se již dodávají i jednorázové roušky, nespoléhejme na ně. Moc vás prosím, pokračujme v šití. Jenom v sociálních ústavech potřebujeme alespoň pět poctivých roušek na klienta. To je dohromady 20 tisíc pouze pro tyto ústavy,“ uvedl hejtman Bernard.

V deseti městech na území Plzeňského kraje se už podařilo rozběhnout školská zařízení, která jsou určená pro děti rodičů pracujících v sociálních službách. Dvě taková jsou v Plzni, další pak v Domažlicích, Blovicích, Tachově, Nýřanech, ve Stodu, Horažďovicích, Mirošově a v Klatovech.  

Ohodnoť článek

Celkem hlasovalo0 čtenářů

Autoři | Foto Vít Hassan

Štítky koronavirus, řidiči autobusů, ochranné prostředky, roušky, hejtman Bernard

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.