pondělí 27. září 2021 Jonáš

Malířka na svých obrazech zachycuje něžnou povahu chrtů i jejich strádání

Grafička, fotografka, malířka a také velká milovnice psů. Přesně tak můžeme titulovat Plzeňačku Weroniku Gray, která svou uměleckou tvorbu směřuje hlavně ke čtyřnohým společníkům. Pořádá charitativní akce na pomoc opuštěným chrtům, a dokonce i dva adoptovala. Mimo jiné ilustrovala knižní bestseller Gump – pes, který naučil lidi žít, za kterou její autor Filip Rožek získal Cenu čtenářů Magnesia Litera. Podle knihy vznikl stejnojmenný film. S tvorbou nadané umělkyně se budou moci lidé seznámit už na konci září v rámci akce Víkend otevřených ateliérů.

Už jako malá si něco neustále kreslila, a tak nebylo divu, že šla studovat na uměleckou školu. Vybrala si obor propagační a užitá grafika. „Tam jsem se pak svezla k fotce, u které jsem nějakou dobu zůstala. Hrozně mě bavilo fashion focení. Když jsem trochu do toho světa nahlédla, tak jsem od toho raději upustila, protože prosadit se v tomto oboru je takřka nemožné. Přesedlala jsem postupně na focení psů,“ začíná své vyprávění Weronika Gray.

Časem oslovila kamarádku, která učila výtvarku na škole a společně se domluvily, že uspořádají první charitativní výstavu. Děti pejsky malovaly, Weronika fotila. Co se prodalo, šlo na podporu útulku.

„Touhle myšlenkou to celé začalo. Je to už asi osm let. Tenkrát to bylo v Centrumu na Doubravce, kde jsme to nalepily s dětmi na výlohy zavřených krámů. Mělo to překvapivě úspěch a téměř vše se rozprodalo. Na dalších akcích jsme to pak spojovali i s potravinovou sbírkou a podobně,“ pokračuje. 

Gump: pes, který naučil lidi žít je vyprávěním z pohledu psa Gumpa. Kniha přináší autentický příběh vystavěný z reálných zkušeností člověka, který se celý svůj život věnuje záchraně týraných psů, odhalování psích množíren a napravování křivd, kterých se lidé v dnešní uspěchané době dopouštějí. 

První akci pořádali ve prospěch plzeňského útulku. Pak spolupracovali se psím domovem Nora, který vede zvířecí záchranář Karel Bobál. Na výstavy se mohli příznivci těšit každý rok na Vánoce a další cesta se Weronice otevřela díky sociálním sítím, kdy si její tvorby všiml spisovatel Filip Rožek.

„V tu dobu dával dohromady organizaci Se psem mě baví svět  a ozval se mi, jestli bych pro ně neudělala výstavu. Šlo už o velkoformátové obrazy. Navrhovala jsem jim logo a ilustrovala jejich první knihu. Psi se mnou zkrátka dál zůstávali,“ říká s úsměvem mladá umělkyně.  

„Nejlepší modelové jsou chrti.“

Při pohledu na Weroniky tvorbu musí být každému hned jasné, že se ze všeho nejvíc věnuje chrtům. Sama přiznává, že se skvěle malují a často je vyhledávala. „Čím víc jsem hledala inspiraci pro své malby, tím víc jsem se dostávala k tématům opuštěných chrtů a jejich situaci ve Španělsku a Anglii. Jakmile tam skončí sezona, vyhodí je a likvidují ne zrovna dobrým způsobem,“ vysvětluje. Právě díky své činnosti se dostala až k organizacím, které se této problematice blíže věnují. K tomuto tématu chystá redakce Plzeňské Drbny samostatný článek.

Někdy je důležité malovat i pravdivé obrazy, týraní psi si nesou jizvy na duši i na těle.

„Spousta lidí se bojí adoptovat psa, o kterém předem ví, že byl týraný. Ten pes má na těle jizvy a není na první pohled krásný a nablýskaný. Je to výzva si takového psa vzít. Zezačátku se vás bude bát, nepřijde na zavolání. Časem ale může rozkvést tak, že z něj bude skvělý parťák a nebude se už bát lidí. Bohužel jsou případy, kdy se nafixuje na páníčka a z ostatních už bude mít navždy strach,“ popisuje Weronika, která má doma tři adoptované pejsky.

Namalujte si svého parťáka

Dvoudenní akce s názvem Víkend otevřených ateliérů se v Plzni uskuteční 25. a 26. září. Obdivovat obrazy a nahlédnout umělcům pod ruku budou moci lidé na 60 místech po celé Plzni. Například v Papírně, kde bude vystavovat i Weronika.  

„Budeme na místě od 14 do 20 hodin, aby si s námi mohli lidé popovídat. Vezu tam velkou kolekci psích obrazů a něco mi říká, že tam bude i spousta pejsků nejen na plátně. Mám připravený i malovací workshop. Budou tam tam také ilustrace z Gumpa, kterého si budou moci děti vymalovat. Celá akce je spojená s výstavou dětí ZUŠ Stříbro, se kterou to právě celé začalo,“ láká na akci umělkyně.

Na dotaz, jestli maluje i něco jiného, než psy se začne smát a řekne: „Koně.“ „Maluji to, co má pro mě smysl. Teď už mám kolem sebe komunitu milovníků zvířat, kde vím, že budou mít tyto obrazy odbyt, kladný ohlas a díky tomu se podaří vydělat peníze pro pejsky,“ dodává Weronika Gray.

Několik tuzemských organizací se věnuje pomoci psům, kterých se jich jejich majitelé zbaví, protože už nepodávají dobré výkony na psích dostizích nebo nezvládají zastávat pozici loveckého psa. Většinou se jedná o psy z Anglie, Irska a ze Španělska. Mezi takové organizace můžeme řadit: Chrti v nouzi, Galgo v nouzi, Galgos De La Estrella a Lanzpodenko.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto Zuzana Duzbabová

Štítky neobyčejní, Plzeň, malířka, umění, pes, útulek, chrt, Weronika Grey, Víkend otevřených ateliérů

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.