Do srdce malebných Domažlic, kde stále můžeme slyšet typické chodské nářečí, se vrátila tradice pivovarnictví, jejíž kořeny tu sahají až do 14. století. V roce 2020 zde byl opět otevřen Domažlický pivovar, který od jeho počátku vede devětadvacetiletá vrchní sládková Jana Müllerová a působí zde i jako ředitelka Pivnice. Ve svých pivních recepturách se vrací k chodským tradicím a také dbá na naprosto špičkovou kvalitu piva. Za regionální výjimečnost piv získal pivovar i prestižní ocenění Regionální potravina.
Pivovar v Domažlicích jako jedinečné svědectví historie a současnosti ožil po mnoha letech v roce 2020. Na Chodsku se vždy zpívala písnička: „Domažlice sú pěkný městečko, je tam pivůvár, dobrý pivečko.“ Ale po několik dekád, kdy se z tohoto místa tradice pivovarnictví vytratila, jej místní nahradili za posmutnělé „bul tam pivovar“. „Pamatuji si, že jsem byla dojatá, když jsem slyšela, jak lidé tuto píseň zpívají opět v původní verzi, když jsme pivovar nově otevřeli,“ začíná své vyprávění Jana Müllerová, vrchní sládková a ředitelka Pivnice.
„K pivní kultuře jsem měla vždy blízko,“ popisuje svou cestu Jana Müllerová. „Moje maminka provozovala ve vesnici hospodu, často jsem jí tam chodila pomáhat. Pamatuji si, jak jsem tam psala i úkoly. Celá ta atmosféra se na mně podepsala a já jsem vždycky věděla, že se chci pohybovat v tomto prostředí. Když se naskytla možnost jít studovat pivovarnictví na VŠCHT, neváhala jsem,“ vzpomíná s úsměvem.
Příležitost zapojit se do chodu pivovaru dostala již na škole. Stála u zrodu Domažlického pivovaru ještě v době, kdy byly všechny plány jen na papíře. Z pozice odpovědné osoby, technologa a poradce spolu s kolegou vymýšlela technologické postupy a receptury. A po otevření pivovaru zde začala působit i jako vrchní sládková a postupně se stala také ředitelkou přilehlé Pivnice.
„Náš záměr byl co nejvíce navázat na původní receptury a dodat jim současnou špičkovou kvalitu,“ popisuje Jana Müllerová své hlavní pilíře práce. „Každý den pečlivě kontroluji kvalitu piva, zda máme v pořádku tanky a zda vše funguje tak, jak má. A samozřejmě také musím osobně degustovat všechny naše výrobky,“ dodává.
V Domažlickém pivovaru mají k dispozici dvanáct tanků a širokou nabídku piv, která zdůrazňuje oddanost místnímu dědictví. Vlajkovou lodí je Domažlická 12, která získala ocenění Regionální potravina roku 2023 pro Plzeňský kraj. Podle Jany Müllerové je to také nejoblíbenější pivo v místní Pivnici. S úsměvem však přiznává, že jejím nejoblíbenějším pivem je Domažlická 10, která je podle ní pěkně hořká, skvěle pitelná a ideální pro grilování s přáteli.
V dalších pivech se pak odráží láska ke kraji v podobě odkazu na chodské nářečí, tzv. bulačinu, pro kterou je typické náslovné „H“. „U nás najdete spoustu lidí, kteří říkají haby místo aby, a že se něco musí hudit místo udit, prostě stejně jako to znáte z Jiráskových Psohlavců. Proto, když jsme začali vařit IPU, jsme věděli, že ta naše se musí jmenovat ‚hIPA‘ a náš ALE je prostě ‚hALE‘,“ prozrazuje Jana Müllerová. Naposledy připravovala vrchní sládková vánoční speciál Domažlický Doppel 18. „S tou jsem si nejvíce vyhrála, neboť tento pivní styl moc českých pivovarů nevaří. Je to ale opět původní značka, která se v našem pivovaru vyráběla ještě před první světovou válkou,“ dodává Jana Müllerová.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.