sobota 2. července 2022 Patricie

Čtete text rubriky Blogy a komentáře. Jedná se názor autora, který se nemusí shodovat s postojem redakce.

Nebuďme zlí na arabské číslice, bez nich by to bylo těžké

O pořádné pozdvižení se postaral svým vtípkem člen facebookové skupiny Klatovští. Zveřejnil totiž anketu, ve které položil otázku, zda lidé chtějí mít na Černé věži v Klatovech arabské číslice. Celkem 405 lidí odpovědělo záporně, za což si vysloužili kritiku od dalších členů skupiny.

Pro římské číslice na hodinách na Černé věži hlasovalo 96 osob a pro arabské 68 účastníků ankety. Je třeba zdůraznit, že na každé straně Černé věže jsou pod ochozem hodiny s ciferníkem, který má samozřejmě arabské číslice. V dolní části věže je pak orloj navržený Ferdinandem Vaňkem, který je rovněž opatřen arabskými číslicemi.  

„Názorná ukázka bezmyšlenkovitého klikání a zapojení mozku (nebo spíš nezapojení),“ reagovala na výsledek ankety diskusi jedna žena. „Tak, tak... ale čekejme shitstorm až jim to dojde,“ reagovala další. A v podobném duchu se nesly i další reakce. „Nevím co to je arabská číslice, ale klikám jak o život.“ „Neví, co to je arabská číslice, ale rozřeší to kdekterou konspirační teorii. Arabskými číslicemi přece píše většina civilizovaného světa, ale typický trotl vidí "arabské" a hned má před očima rudo - nebo hnědo. Dobrý sociální průzkum, krásně se v něm ukáže, jak mají někteří zdejší členové na….. v palicích,“ stálo v dalších reakcích.

Autor tohoto textu je šéfredaktorem Plzeňské Drbny

Nechyběly ovšem ani vtipné a ironické reakce. Padla například otázka, zda si někdo dokáže představit Smart Banking s římskými číslicemi? Jiný člen skupiny se zcela správně zeptal na to, zda by lidé vůbec uměli napsat římskými číslicemi, jaký máme rok. A zazněla samozřejmě i zcela správné vysvětlení, že arabské číslice, které všichni s oblibou používáme, pocházejí původně z Indie. 

Číselná soustava, kterou známe a používáme, má původ v Indii v období mezi 400 př. n. l. a 400 n. l. Do Evropy se dostala díky arabským matematikům a astronomům. A odtud pak vzniklo pojmenování arabských číslic. Římské číslice nemají symbol pro nulu a podle informací z Wikipedie se dnes používají většinou jen ve specifických případech, například k označení pořadí kapitoly, odstavců či panovníků stejného jména. Osobně si nedokážu představit, že bychom šli nakoupit a cenovky zboží by byly opatřeny římskými číslicemi. A vyzkoušejte si třeba sčítání nebo dělení římskými číslicemi… strašná představa. Buďme opravdu rádi za arabské číslice. A neodsuzujme šmahem něco jen kvůli názvu, který se nám zrovna nehodí do krámu. 

Některé ciferníky věžních hodin i běžně používaných hodinek samozřejmě mají římské číslice, ale na klatovské Černé věži určitě zůstanou ty arabské, ať se to někomu líbí nebo ne. A tento text vznikl I.VI.MMXXII.

Hodnocení článku je 88 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Slavomír Beneš

Štítky arabské číslovky, Černá věž, ciferník hodin, věžní hodiny, arabské číslice, římské číslovky

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.