St 12. 8. 2026Klára
Doprava

Stávka německých strojvedoucích omezila spoje na trase z Česka do Mnichova

ČTK, Zuzana Pešková2 minuty čtení11. 1. 2024, 10:35
ilustrační foto
ilustrační foto · Foto: České dráhy

V sousedním Německu vrcholí stávka strojvedoucích na drahách Deutsche Bahn. Osobní vlaková doprava je v Německu ochromena a jezdí tam zhruba pětina vlaků. Celá akce nespokojených pracovníků ale doléhá i na spoje z Česka, zejména na vlaky EuroCity, které jezdí z Prahy přes Plzeň, Domažlice a dále do Německa.

„V Německu vyhlásil odborový svaz strojvedoucích stávku, která bude trvat do 12. ledna 18:00 hod. V této době budou platit omezení u vlaků linky EC Praha - Berlin / Hamburg /Kiel / Flensburg, vlaků linky Cheb - Marktredwitz a vlaků linky Praha - Mnichov. Noční vlaky budou omezeny pravděpodobně v noci z 11. na 12. ledna 2024,“ informovaly České dráhy na svém webu.

Až do pátečních večerních hodin tak nepojedou mezinárodní expresy na trase Domažlice – Mnichov. Z chodské metropole na Plzeň a Prahu jezdí vlaky bez omezení. „V úseku Domažlice - Regensburg - München Hbf. tyto vlaky nejedou, náhradní doprava není zajištěna,“ upozorňuje domažlická radnice na svých sociálních sítích. Vlaky podle nich nejedou ani v opačném směru.

Stávku za vyšší mzdy a kratší pracovní dobu zahájili jako první strojvedoucí nákladních vlaků. O den později se k nim přidali i jejich kolegové z osobní dopravy. Šéf odborů Claus Weselsky nicméně varoval, že páteční ukončení stávky rozhodně neznamená konec protestů. Po krátké přestávce strojvedoucí opět práce zastaví.

Odbory německých strojvedoucích požadují snížení počtu pracovních hodin z 38 na 35 týdně pro pracovníky ve směnném provozu, zvýšení měsíční mzdy o 555 eur, zedy zhruba 13 650 korun a také jednorázovou kompenzaci 3000 eur kvůli inflaci. Železnice nabízí flexibilní počet pracovních hodin, ale odmítá zachování plné mzdy při snížení pracovní doby.

Jak hodnotíte tento článek?

Mohlo by vás zajímat

Více článků →
Na povolené padesátce se tento motorkář řítil městem rychlostí 120 km/hZprávy

Motorkář dojezdil. Na povolené padesátce se řítil městem rychlostí 120 km/h

Na povolené padesátce se motorkář řítil rychlostí 120 km/h uprostřed Plzně po Karlovarské třídě. Ve večerních hodinách ujížděl od Lochotína směrem do centra. K jeho velké smůle tam stála hlídka městské policie s radarem ve služebním automobilu. Motorkáře teď čeká zákaz řízení a tučná pokuta.

Země živitelka láká na inovace, zvířata i soutěž o minibagrZprávy

Země živitelka láká na inovace, zvířata i soutěž o minibagr

Národní premiéry zemědělské techniky, rekordní počet zvířat na přehlídkách, mohutný peršeronský kůň, návštěvnická soutěž s hlavní cenou minibagrem, ochutnávky se šéfkuchařem Romanem Paulusem nebo rady od rybáře Jakuba Vágnera – to a mnohem víc nabízí mezinárodní agrosalon Země živitelka. Největší zemědělská událost roku začíná 20. srpna na českobudějovickém Výstavišti.

Přihlášení uživatele

nebo
G Pokračovat přes Google Pokračovat přes Apple Pokračovat přes Facebook