čtvrtek 27. ledna 2022 Ingrid

Veterináři odhalili další ohnisko ptačí chřipky, utratili chov na Plzeňsku se 120 kusy drůbeže

Další ohnisko ptačí chřipky potvrdili veterináři v malochovu se 120 kusy drůbeže ve Ždírci u Blovic na jižním Plzeňsku. Jedná se o subtyp H5N1, který je potenciálně přenosný na člověka. Informoval o tom novináře za Státní veterinární správu (SVS) Petr Majer.

„Chovatelka nahlásila úhyn pěti kachen a 12 nosnic. Drůbež před úhynem vykazovala příznaky typické pro ptačí chřipku, podobné příznaky i u části žijících ptáků," uvedl Petr Majer o plzeňském chovu. Veterináři po prokázání choroby dnes zbývající drůbež utratili. „V současné době se čeká na stanovení patogenity viru. S ohledem na zjištěnou patogenitu bude okolo ohniska následně vymezeno ochranné pásmo a pásmo dozoru a budou přijata mimořádná veterinární opatření," doplnil.

Choroba pak byla také potvrzená u osmi volavek u Heřmanického rybníka na Českolipsku, pokud nejde o nemoc v chovu, tak se ochranná pásma nevymezují.

Od minulého úterý platí kvůli nákaze zákaz chovu drůbeže pod širým nebem, musí se umisťovat do budov. Výjimku má chov holubů a běžců, jako jsou pštrosi. Za nedodržení mimořádných veterinárních opatření hrozí až dvoumilionová pokuta pro podnikající a právnické osoby, u fyzických osob je pokuta do 100 tisíc korun.

V Evropě ohnisek ptačí chřipky přibývá. V České republice letos veterináři utratili už zhruba čtvrt milionu ptáků, nemoc citelně zasáhla například chovy kachen firmy Perena.

Hodnocení článku je 60 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Yvetta Chmelová

Štítky ptačí chřipka, veterináři, ohnisko ptačí chřipky, jižní Plzeňsko, chov drůbeže

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.