sobota 11. července 2020 Olga

Do nákupu ochranných prostředků investoval Plzeňský kraj přes 46 milionů korun

Pouze na dodávky osobních ochranných prostředků od státu se od začátku vyhlášení nouzového režimu nechtěl spoléhat Plzeňský kraj. Zajišťoval i vlastní nákupy ve spolupráci s krajskou organizací Centrální nákup Plzeňského kraje (CNPK). Takto získané pomůcky pak putovaly zejména do zdravotnických a sociálních zařízení.

Plzeňský kraj za pomoci CNPK nakoupil několik stovek tisíc ochranných pomůcek, konkrétně se jedná o respirátory typu FFP2, ústenky, jednorázové ochranné rukavice, ochranné pláště, jednorázové ochranné zástěry, ochranné brýle, ochranné čepice, návleky na obuv, štíty a dezinfekci. Celkově kraj vynaložil v době nouzového stavu na nákup ochranných prostředků částku 46 205 000 korun.

Ředitelka Centrálního nákupu Jana Dubcová přetransformovala právní oddělení na tým zajišťující poptávku osobních ochranných pomůcek. Tým šesti lidí pracuje na oslovování výrobců a dodavatelů ochranných potřeb.

„Kolegové z oddělení poptávající ochranné pomůcky pracují mnoho hodin nad rámec své pracovní doby a musí být neustále v pohotovosti. A jak vypadá náš den? Každé ráno jsme v kontaktu s Odborem bezpečnosti a krizového řízení, který nám specifikuje požadavky nemocnic, zdravotnických a sociálních zařízení. Kolegové provedou analýzu a monitoring trhu spočívající ve vyhledání konkrétních firem, které jsou schopné naši poptávku pokrýt,“ popisuje činnost svého týmu Jana Dubcová.

Následně se odesílá hromadná e-mailová poptávka. „Poté se z oddělení stane call-centrum, kde každý člen týmu telefonicky zjišťuje, zdali dodavatel vybraný produkt má skladem, jaké jsou dodací lhůty, platební podmínky, certifikace výrobků, detailní specifikace a další náležitosti. Všechny obdržené nabídky porovnáváme z hlediska kvality, ceny a dalších kritérií,“ uvádí ředitelka krajského centrálního nákupu.

Velmi důležitá je doba dodání i cena, která se v některých případech mění z hodiny na hodinu. Současná situace značně ovlivnila ceny výrobků. Vzhledem k tomu, že ochranné pomůcky patří mezi nedostatkové zboží na trhu, jsou ceny až několikanásobné. „Každodenním cílem je získat optimální cenu pro jednotlivou ochrannou pomůcku, a celkově tento produkt vůbec sehnat na trhu,“ dodává Jana Dubcová.

Odpoledne se sumarizují získané podklady, zaznamenávají do databází a předává se denní hlášení hejtmanovi kraje a vedoucímu Odboru bezpečnosti a krizového řízení. „Spolupráce mezi CNPK a Odborem krizového řízení je velmi efektivní a intenzivní a z tohoto důvodu mají organizace Plzeňského kraje zajištěny potřebné množství ochranných pomůcek,“ doplňuje hejtman Plzeňského kraje Josef Bernard.

Ohodnoť článek

Celkem hlasovalo0 čtenářů

Autoři | Foto KÚPK

Štítky ochranné prostředky, Plzeňský kraj, koronavirus, finance, centrální nákup

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.