úterý 7. dubna 2020 Heřman / Hermína

Starostové obcí na jižním Plzeňsku mají strach ze zavlečení nákazy od pražských chalupářů

Obyvatelé z obcí na jihu Plzeňska se obávají důsledku přílivu rekreantů z Prahy, kteří v tomto týdnu ve stovkách až tisících přestěhovali na své rekreační chalupy na venkově. Pražané se bez omezení a často bez roušek pohybují po obcích, uklízejí svá rekreační sídla, jezdí na sběrné dvory, nakupovat i na výlety.

Starostové Nepomuku a Blovic, v obcích s rozšířenou působností s 25 tisíci obyvateli požádali v pátek přes regionální poslance o pomoc premiéra a ministra vnitra. Novináře o tom informoval starosta čtyřtisícového Nepomuku Jiří Švec (za ANO). Obce uvedly, že je obsazená valná většina chalup.

"Místní mají velké, a myslíme že oprávněné obavy, z možnosti přenosu nákazy koronavirem, který je v Praze nejvíce rozšířen z celého území naší republiky. Žádáme vás o urychlené přijetí opatření, které by zamezilo tomuto pro nás nechtěnému příjezdu chalupářů do našich obcí," uvádějí starostové obcí správního obvodu Nepomuk v dopisu pro politiky. Místní podle nich nemají žádné certifikované ochranné prostředky. Používají improvizované, které si vyrobili svépomocí, uvedli.

"Jsou to desítky lidí v každé vsi. Lítají po vsi jakoby nic, bez roušek," řekl Jiří Švec. Pražané po obci chtějí, aby je vybavila rouškami, které ale nemá. Negativní reakce má Švec kromě Blovicka také od starostů z Kasejovicka a Smolivecka, což je oblast na okraji Brd. Chtějí, aby vláda zakázala výjezd rekreantů z Prahy a okolí. Podle něj by neměli opouštět bydliště, přesto se přestěhovali na chalupy, kde nemají hlášený přechodný pobyt.

Vláda ve čtvrtek po jednání uvedla, že policie bude v pátek sledovat, zda lidé dodržují omezení cestování. V souvislosti s očekávanými víkendovými cestami lidí na chalupy to řekl vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Blokády dálnic nebo silniční kontroly se ale podle něj nečekají.

Nepomuk strážníky nemá a policisté tam pracují v minimálních počtech, protože jsou na hranicích. "U nás na jihu Plzeňska zatím žádné potvrzené onemocnění není, ale já si myslím, že kvůli tomu, že to (stěhování) tak masivně rozběhlo, tak je to otázka příštího týdne," řekl Švec.

Hromadné stěhování začalo v úterý. Nepomuk musel v době omezeného pohybu osob kvůli rekreantům otevřít sběrný dvůr. "Vesele si vyklízejí chalupy a je jim to fuk. Je to časovaná bomba," dodal Švec.

Ohodnoť článek

Celkem hlasovalo0 čtenářů

Autoři | Foto msjn.cz

Štítky koronavirus, nákaza, obce, Plzeňský, jižní Plzeňsko, chalupáři, Nepomuk, Blovice

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.