Jedná se o PR článek. Více info k PR článkům můžete najít ZDE.
PR článekPátek, 5. května 2023, 11:02
Když zaslechneme slovo pandemie, vybaví se nám automaticky nelehká doba, které v souvislosti s onemocněním COVID-19 v uplynulých letech čelil prakticky celý svět. Zatímco koronaviru se populace v současné době už dokáže bránit, ohrožuje lidstvo jiná pandemie – plíživě, nenápadně a o to zákeřněji. Nabírá na síle již několik desítek let a boj s ní je velmi obtížný. Řeč je o obezitě, která má prokazatelně za následek mnohem více předčasných úmrtí, nežli tomu historicky kdy bylo u jiných onemocnění. Dobrou zprávou je, že známe lék na obezitu – tou špatnou, že značná část populace nevnímá obezitu jako nemoc, není ochotna podstoupit léčbu, a co více, tuto neochotu přenáší dalším generacím.
S problémem obezity se nejvíce potýkají rozvinuté státy, a to včetně těch evropských. „V Evropě trpí nadváhou více než 53 % populace a Česká republika je již nějakou dobu na předních místech tohoto nelichotivého žebříčku. V Čechách šest z deseti dospělých trpí nadváhou, obézní je pak každý pátý. Tradičně bývá tato skutečnost zlehčována a společensky posuzována „pouze“ po vizuální stránce. Přitom samotní lidé, kteří čelí obezitě, obvykle pociťují na vlastní kůži, že kilogramy navíc neznamenají pouze vyšší číslo v konfekční velikosti, ale častější návštěvy lékařů, pohybová omezení, psychické obtíže, dokonce v mnoha případech i nižší šance profesního uplatnění. Ze zdravotních komplikací má obezita za následek zejména násobně vyšší riziko výskytu kardiovaskulárních onemocnění, diabetu druhé typu, onemocnění kosterního a kloubního aparátu, respirační onemocnění a v neposlední řadě také vyšší riziko výskytu nádorových nemocí,“ upřesňuje PaedDr. Tomáš Ulč, MBA, odborník na výživu a nutriční terapeut EUC Kliniky Plzeň.
Co stojí za obezitou? Příčin je několik – od genetických faktorů, stresujících životních podmínek, nízké míry apelu v oblasti výchovy ke zdravému životnímu stylu, až po přístup k vlastnímu životu jako jedinečné hodnotě. Přitom péče o zdraví by měla být pro každého samozřejmostí. Proč tomu tak není? „Dalo by se říci, že lidé při péči o vlastní tělo přemýšlejí více požitkářsky, čemuž nahrává prostředí, ve kterém žijeme. Rozmazlujeme se hojností a snadnou dostupností chuťově výrazného jídla, pasivním odpočinkem či zábavou spojenou s konzumací alkoholu. Mnoho lidí obhajuje tyto činnosti tím, že se jedná o drobné životní radosti. Rozhodně není nic špatného na občasné odměně, pokud jsou však tyto odměny na denním pořádku, jedná se spíše o cyklus, který si dříve či později vybere svoji daň. Lidské tělo je geniální biologický stroj, který má požadavky, z dnešního pohledu, relativně skromné. Patří mezi ně, pochopitelně, strava, která energeticky a biologicky odpovídá potřebám (přičemž nadbytek poškozuje stejně jako nedostatek), pravidelná fyzická aktivita, která zvyšuje tělesnou zdatnost, duševní hygiena, zdravé sociální vztahy či kvalitní a dostatečný spánek. Sáhněme si každý do svědomí, nakolik tyto základní potřeby uspokojujeme a pokud ne, zasloužíme si odměnu?“ pokládá otázku k zamyšlení PaedDr. Ulč, MBA.
Důležitou zprávou pro nás všechny je, že nikdy není pozdě začít. Většina z těch, kteří se již odhodlali ke změně životního stylu, by vám jistě potvrdila, že každý malý krůček k lepšímu přináší tu správnou odměnu, posílení sebevědomí a snížení zdravotních rizik. Čím dříve se změnou začneme, tím dříve bude přeměna jednodušší a rychlejší. S tím vám může v začátcích pomoci také odborník v oblasti nutriční terapie, který poskytne nejen své know-how, jež pramení ze zkušeností, ale především bude tím, kdo vás bude motivovat, abyste se v cestě za kvalitnějším životem nevzdali.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.