Fakultní nemocnice Plzeň hledá nové dárce krevních destiček pro léčbu lidí s leukémiemi. Toto dárcovství nebolí

Autoři | Foto FN Plzeň

Hematologicko-onkologické oddělení Fakultní nemocnice v Plzni hledá nové dárce krevních destiček. Koncentráty z odebraných krevních destiček jsou důležité pro léčbu pacientů s poruchami krvetvorby, kteří podstupují chemoterapii nebo transplantaci kostní dřeně. Dárcovství krevních destiček nebolí, přesto dárců ubývá. Počty léčených pacientů s nádorovým onemocněním krve podle informací nemocnice stále rostou.

Chcete pomoci?
Pak kontaktujte Separační centrum FN Plzeň-Lochotín na tel. 377 103 825 nebo na emailu: vodickovap@fnplzen.cz. 

V loňském roce separační centrum plzeňské hematoonkologie provedlo 1071 aferetických odběrů trombocytů, tedy přístrojových odběrů krevních destiček přes separátor. Pacienti v léčbě nebo po transplantaci kostní dřeně přípravky z krevních destiček dostávají při hospitalizaci nebo v ambulantní péči. Z jednoho odběru lze získat obvykle jednu až dvě transfuzní jednotky. Potřeba pro léčbu jednotlivých pacientů se velmi liší. Pro jednoho pacienta s akutní leukémií může být během celé léčby potřeba krevních destiček až od 40 dárců, řekl už dříve novinářům primář hematoonkologie Pavel Jindra.

"V současnosti je zaregistrováno 287 aktivních dárců a odběr lze opakovat asi jednou za měsíc. V roce 2022 se přihlásilo 32 nových dárců, bohužel 91 dárců bylo z registru vyřazeno. Většina z nich přestala být dárcem z osobních nebo zdravotních důvodů," uvedla fakultní nemocnice. Takový počet dárců ale nestačí. Plzeňská hematoonkologie provádí už několik let nejvíce transplantací krvetvorných buněk v ČR. Předloni to bylo přes 150 transplantací kostní dřeně. Díky velkému pokroku v medicíně a i díky dárcům se daří úspěšně léčit stále více těchto pacientů.

Dárcem krevních destiček se může stát člověk starší 18 let, v dobrém zdravotním stavu s hmotností nad 60 kilogramů a absencí strachu z náběru. Musí mít také dobrou toleranci náběru ze žíly a ochotu stát se pravidelným dárcem. Zařazení do registru předchází pohovor se zdravotníky a laboratorní vyšetření. Odběr trvá asi 1,5 hodiny. Při první návštěvě dostane dárce všechny potřebné informace, personál vyšetří jeho zdravotní stav a provede krevní rozbor. Pokud je vše v pořádku, následuje pozvání k prvnímu odběru. Běžná frekvence dárcovství je jedenkrát měsíčně. 

„Díky velkému pokroku v medicíně, a zároveň i díky našim dárcům, se daří úspěšně léčit stále více pacientů s hematologickými malignitami. Byli bychom velmi rádi, kdyby se nám podařilo rozšířit databázi dárců, kteří budou ochotni pravidelně darovat krevní destičky pro hematologicko-onkologické pacienty,“ uvedla mluvčí nemocnice Gabriela Levorová.

Hematologicko-onkologické oddělení Fakultní nemocnice Plzeň patří mezi největší transplantační centra v České republice, provádí všechny typy transplantací krvetvorných buněk a pracovníci zde provedou až 1500 odběrů za rok.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky zdraví, dárci, chemoterapie, leukemie, krevní destičky, FN Plzeň, Fakultní nemocnice Plzeň, pacient, Česko, Lochotín

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.