Objemná publikace s téměř 800 stranami představuje komplexní přehled současného výzkumu týkajícího se takzvaného afrického rohu, tedy nejvýchodnější části Afriky vbíhající do Arabského moře. Svůj velký podíl na vzniku ojedinělé studie má také afrikanista Jan Záhořík z plzeňské fakulty filozofické. Byl jedním z devíti mezinárodních editorů a také je spoluautorem tří kapitol.
Oblast Afrického rohu, o které publikace pojednává, je chráněná organizací UNESCO a tvoří ji státy Etiopie, Somálsko, Džibutsko a Eritrea. Publikaci Routledge Handbook of the Horn of Africa označil Záhořík za monumentální počin. „Kniha o 776 stranách zahrnuje 60 kapitol rozdělených do šesti sekcí. Vznikala čtyři roky a zahrnuje současný výzkum desítek autorů z celého světa. Jedná se tak o ojedinělý počin, který navíc bude sloužit na řadě univerzit jako základní čtivo v kurzech, které se týkají dané oblasti, případně témat migrace, autoritářství, bezpečnosti nebo ekonomické integrace,“ popisuje Jan Záhořík.
Součástí Routledge Handbook of the Horn of Africa je také kapitola o etiopské diaspoře a jejím vlivu na etiopskou politiku. „Spolupracoval jsem na ní s kolegou Ameyu Godesso Roro z etiopské Jimma University,“ říká Záhořík s tím, že se jedná o jednu z mnoha společných aktivit, dokládajících dlouhodobou spolupráci této univerzity s Fakultou filozofickou ZČU.
Jan Záhořík se věnuje Etiopii a východní Africe. Absolvoval už tři desítky výzkumných, přednáškových a cestovatelských pobytů v Etiopii, Súdánu, Keni, Rwandě, Burundi a Maroku. Zabývá se především dějinami, společností a současnou politikou Etiopie. Přednášel na zhruba dvaceti univerzitách v Evropě, USA a Africe. Je autorem několika knih a v současné době přednáší na katedře blízkovýchodních studií Fakulty filozofické ZČU a na University of New York in Prague.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.