sobota 26. září 2020 Andrea

Konečně se studenti dočkají, kompletní rekonstrukcí projde kolej v Máchově 20

Kompletní rekonstrukcí projde na sklonku léta vysokoškolská kolej Máchova 20 v Plzni na Borech. A bylo na čase, rozsáhlou opravu si tento značně zchátralý a vybydlený objekt opravdu zaslouží. Vedle toho provádí Západočeská univerzita v Plzni (ZČU) jako každý rok během prázdnin na všech kolejích opravy, které není možné zajistit během akademického roku.

Opravy na kolejí v Máchově ulici začnou v září. Zahrnovat budou zateplení, výměnu všech oken, rozvodů, obnovu sociálního zařízení a vnitřního vybavení. Akce by měla být dokončena do prosince 2021. Předpokládaný rozpočet je téměř 106 milionů korun. Na financování celkové rekonstrukce a modernizace budovy, v níž je 450 lůžek, se přitom ze 60 procent bude podílet ministerstvo školství, které vloni na rekonstrukce kolejí a menz vypsalo grant.

Po dobu rekonstrukce bude kolej kvůli pracím uzavřena. Po ní však na studenty bude čekat vyšší komfort ubytování. „Samozřejmě je nám líto, že ubytování na kolejích získá letos méně studentů než obvykle. Práce však vyžadují úplné uzavření koleje. Nicméně po rekonstrukci budou na této koleji pouze jedno a dvojlůžkové pokoje, všechny s vlastním sociálním zařízením. Nabídneme tedy studentům takové pokoje, o které mají největší zájem,“ vysvětluje ředitelka Správy kolejí a menz ZČU Blanka Frejlachová.

Po dokončení akce univerzita plánuje kompletně zrekonstruovat také kolej Baarova 36, opět s využitím dotace ministerstva školství.

Doba prázdnin se na kolejích ZČU každoročně využívá k malování pokojů, výměně podlahových krytin, nábytku, elektrospotřebičů a dalšího vybavení. Na koleji s největším počtem lůžek v Bolevecké ulici, kde bylo vloni zrekonstruováno 27 koupelen, se letos v rekonstrukci sociálního zázemí pokračuje. Obnovou prošlo během července a srpna 18 koupelen. Práce vyjdou téměř na dva miliony korun.  Kolej čeká také výměna zámků za 500 tisíc na pokojích a oprava uzávěrů na vodorovných rozvodech.

„Na koleji Borská dojde k výměně termostatických hlavic za milion korun, na koleji Klatovská k výměně generálních klíčů. Malování pokojů probíhá dle potřeby, stejně jako třeba výměna lina a některých kusů nábytku,“ popsala probíhající akce Blanka Frejlachová.

Celkem ZČU vlastní deset kolejí s kapacitu 2632 lůžek. Z důvodu koronavirové krize byl letos termín pro podávání žádostí o ubytování na kolejích posunut z 24. července na 14. srpna.

Ohodnoť článek

Celkem hlasovalo0 čtenářů

Autoři | Foto ZČU

Štítky vysokoškolská kolej, ZČU, rekonstrukce, kompletní rekonstrukce

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.