Počasí dnes9 °C, zítra9 °C
Středa 17. dubna 2024  |  Svátek má Rudolf
Bez reklam

Západočeská univerzita plánuje v Plzni stavbu nového centra pro výzkum kvantových technologií

Západočeská univerzita v Plzni (ZČU) plánuje stavbu centra pro výzkum kvantových polovodičových a čipových technologií. Tímto oborem se nyní zabývá zejména univerzitní výzkumné centrum Nové technologie (NTC), které teď sídlí v pronajatých prostorách mimo kampus univerzity. Nadešel čas, aby ZČU vytvořila a postavila důstojné prostředí pro toto centrum. O stavbě za stovky milionů se podle něj uvažuje v dlouhodobějším horizontu.

NTC se loni stalo hlavním řešitelem pětiletého vývoje nových materiálů pro elektronická zařízení pracující téměř bez energie. Jako lídr projektu, na němž se podílí Univerzita Karlova, Masarykova univerzita a VUT Brno, získalo dotaci půl miliardy korun z výzvy Špičkový výzkum operačního programu Jan Amos Komenský. Mezinárodní 120členný vědecký tým, v němž je i nositel Nobelovy ceny, se zaměří na výzkum materiálů pro využití v kvantových počítačích, senzorech, integrovaných obvodech a energeticky úsporných zařízeních, lékařství a biotechnologiích.

„Kromě NTC budu velmi rád, když se do nové budovy podaří převést část aktivit fakulty elektrotechnické věnované čipům a polovodičům a najdou tam uplatnění také fakulty aplikovaných věd, strojní i designu. Bude to multioborové centrum, výkladní skříň nových technologií," uvedl rektor Miroslav Lávička.

Vědci z univerzity se obávají, zda otřesy při stavbě bazénu neovlivní citlivé přístroje během jejich výzkumu

Vedle kampusu Západočeské univerzity v Plzni (ZČU) na Borech postaví město bazén a víceúčelovou sportovní halu. Obě stavby na městských pozemcích jsou plánovány v okolí fakulty aplikovaných věd (FAV) a výzkumného centra Nové technologie pro...

 

Místo podle něj zatím není vybrané, univerzita má ještě v kampusu poslední volné lokality. ZČU už má vytipovaný pozemek, ale podle rektora by šlo také stavět na plochách v okolí areálu, kde je velká průmyslová a obchodní zóna Borská pole.

Náklady budou podle rektora ve stovkách milionů, mohou dosáhnout až k miliardě korun. „Budeme na to shánět peníze, bez dotací do toho nemůžeme jít. Vlastní peníze na to nemáme a soukromého investora asi nenajdeme," podotýká Lávička. ZČU bude usilovat o evropskou i národní podporu s argumentem, že výzkum v NTC je jedinečný a špičkový a pomůže Plzni i celému regionu.

Plzeňská univerzita chce teď zadat studii, kterou bude financovat z vlastních zdrojů. „Chceme být připraveni na to, až se objeví nějaká dotační příležitost. Začínáme zpracovávat, co by tam mohlo být," řekl rektor.

NTC má necelou stovku zaměstnanců. „Tento univerzitní ústav nám dává návod, jak internacionalizovat univerzitu. Je tam pětina zahraničních výzkumníků a myslím si, že tohle je dobré číslo po posílení zahraničního renomé," dodal.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Západočeská univerzita v Plzni

Štítky ZČU, Západočeská univerzita, výzkumné centrum, kvantové technologie, vzdělání, věda a výzkum

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Západočeská univerzita plánuje v Plzni stavbu nového centra pro výzkum kvantových technologií  |  Vzdělání  |  Zprávy  |  Plzeňská Drbna - zprávy z Plzně a okolí

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.